Ne përdorim kukit (kukit e detyrueshme, analitike dhe të marketingut) për t’u siguruar për funksionimin e duhur të uebsajtit tonë dhe për të përmirësuar përvojën tuaj si përdorues. Klikoni te “personalizo cilësimet ” për të menaxhuar preferencat tuaja. Për më shumë informacione të detajuara, ju lutemi shikoni politikën tonë të kukive.

Bukë briosh

Koha e përgatitjes: 12 orë Ndani

Ushqimi i tyre është për të lënë kokën, shefat nga e gjithë bota përkulen para tyre dhe ata e konsiderojnë ngrënien si një nga kënaqësitë më të mëdha të jetës. Për më tepër, atyre u pëlqen të flasin për çdo gjë dhe gjithçka mbi ushqimin dhe verën e mirë. Natyrisht, po flasim për francezët dhe kuzhinën e tyre. Për shekuj me radhë, ajo ka frymëzuar kuzhinierët, shefat e kuzhinës dhe amatorët e ushqimit në mbarë globin. Pra, provoni recetën tonë franceze të brioshëve. Do të duhen 12 orë për t’u përgatitur, por sapo tekstura e butë e këtij brioshi të lehtë dhe të rrumbullakosur të shkrihet në mënyrë të shijshme në gojën tuaj, nuk do të pendoheni për asnjë sekondë! Shijoni aromën e Francës!

Brumi paraprak:

60 g qumësht i ngrohtë
10 g maja e thatë
60 g miell

Brumi kryesor:

brumë paraprak
3 vezë të mëdha
240 g miell
30 g sheqer
6 g kripë
200 g gjalpë në temperaturë dhome

Bukë briosh

Brumi paraprak:

1. Në një enë përzieni miellin, majanë e thatë dhe qumështin e ngrohtë.

2. Mbulojeni enën me film plastik dhe lëreni në një vend të ngrohtë në mënyrë që brumi paraprak të dyfishohet në vëllim, gjë që do të zgjasë rreth 30 minuta.

Brumi kryesor:

1. Vendosi kruesen e silikonit në mikserin e kuzhinës dhe vendoseni brumin e ardhur paraprakisht në tasin e përzierjes.

2. Shtoni gradualisht vezët ndërsa përzieni brumin paraprak – pasi të jetë futur njëra, shtoni tjetrën, derisa t’i përdorni të treja.

3. Në një tas të veçantë, përzieni 240 g miell, 30 g sheqer dhe 6 g kripë. Shtojani këtë brumit.

4. Pasi të jetë përfshirë mielli, përdorni pajisjen e mbrujtjes në mikserin e kuzhinës.

5. Ndërsa e mbruni me shpejtësi të ulët, shtoni gradualisht kubikë nga gjalpi në temperaturën e dhomës.

6. Mbrujeni brumin ngadalë në këtë mënyrë për 20-30 minuta.

7. Mbulojeni fort tasin me brumin dhe lëreni të pushojë për 30 minuta.

8. Vendoseni enën në frigorifer për të paktën 10 orë – në fakt mund ta lini në frigorifer deri në 3 ditë.

Dhënia e formës dhe pjekja:

1. Kthejeni brumin e ftohtë në një sipërfaqe të lyer me miell dhe spërkateni tërësisht me miell.

2. Ndajeni në tri pjesë të barabarta.

3. Duke përdorur gishtat, rrotullojini pjesët në fije po aq të gjata.

Bukë briosh

4. Thurni këto tre fije duke i shtrënguar së bashku në njërin skaj, më pas gërshetojini duke vendosur fijet majtas dhe djathtas mbi atë të mesit.

5. Përfundojeni gërshetin duke ngjitur së bashku skajet e tjera të fijeve.

Bukë briosh

6. Lyejeni me gjalpë një tepsi 25 cm për pjekje.

7. Vendoseni gërshetin në tepsi, mbulojeni dhe lëreni të dyfishohet në vëllim.

8. Ndërkohë që brumi vjen, ngrohni furrën në 180°C.

9. Rrihni vezët dhe tre lugë gjelle qumësht në një kupë dhe përdoreni përzierjen për të lyer me vezë nga jashtë brioshët.

10. Piqeni për 30-40 minuta.

11. Pas pjekjes, lëreni brioshin në tavë për disa minuta, më pas nxirreni dhe vendoseni në një raft ftohjeje.

Bukë briosh

11. Pas pjekjes, lëreni brioshin në tavë për disa minuta, më pas nxirreni dhe vendoseni në një raft ftohjeje.

Bukë briosh

Më shumë