Ne përdorim kukit (kukit e detyrueshme, analitike dhe të marketingut) për t’u siguruar për funksionimin e duhur të uebsajtit tonë dhe për të përmirësuar përvojën tuaj si përdorues. Klikoni te “personalizo cilësimet ” për të menaxhuar preferencat tuaja. Për më shumë informacione të detajuara, ju lutemi shikoni politikën tonë të kukive.

Ciabatta

Koha e përgatitjes: 12 orë Ndani

Ciabatta është një bukë e famshme italiane me shumë fansa në mbarë botën. Shpesh me humor krahasohet me djathin, sepse brumi brenda tij është i butë dhe i lehtë, me vrima të mëdha. Dhe sapo t’i mbushni këto vrima të buta dhe mesin e shijshëm me pashtetën Argeta të preferuar, pashtetën nr.1 me mish dhe peshk në Evropë, shqisat tuaja do të shijojnë kombinimin e përsosur të teksturave dhe shijeve. Ciabatta është thjesht e bërë për sanduiçe të tilla, kështu filloni të piqni dhe shijoni joshjen romantike të kuzhinës italiane.

Brumi paraprak:

200 g miell gruri i bardhë
200 ml ujë
¼ lugë kafeje maja e thatë

Brumi kryesor:

brumë paraprak
240 ml ujë
350 g miell gruri i bardhë
2 lugë kafeje kripë
½ lugë kafeje maja e thatë

Ciabatta

Brumi paraprak:

1. Në një tas përzieni miellin dhe majanë e thatë.

2. Shtoni ujë dhe përzieni – mos e mbruni.

3. Mbulojeni enën me një kapak ose film plastik dhe lëreni në temperaturë dhome për 8-12 orë.

Ciabatta

Brumi kryesor:

1. Në një tas më të madh, përzieni miellin, ujin, kripën dhe majanë e thatë.

2. Shtoni brumin paraprak dhe përziejeni.

3. Përdorni mikserin e kuzhinës për të gatuar brumin, pasi nivelet e larta të hidratimit e bëjnë atë shumë ngjitës.

Ciabatta

4. Ziejeni atë për rreth 10 minuta, më pas mbulojeni tasin me një mbështjellje plastike ose një leckë të lagur.

5. Lëreni brumin të vijë në një vend të ngrohtë për 30 minuta.

6. Pasi të vijë, kapeni brumin në tas në njërin skaj me gishta, tërhiqeni dhe më pas paloseni sipër brumit. Punojeni brumin nga të gjitha anët duke përdorur këtë teknikë tërheqjeje dhe palosjeje.

7. Bëjeni këtë 5 herë në intervale prej 30 minutash, duke e lënë gjithsej 2 orë.

8. Mbulojeni brumin sa herë që përfundoni duke e tërhequr dhe palosur.

Ciabatta

Dhënia e formës dhe pjekja:

1. Kthejeni brumin në një sipërfaqe pune të lyer bollshëm me miell.

2. Spërkateni me miell në anën e sipërme dhe pastaj lyeni me miell bollshëm dy kruese pastiçerie.

3. Përdorini ato për t’i dhënë formë brumit në një drejtkëndësh të madh, më pas priten në gjysmë me një nga krueset.

4. Duke kthyer poshtë anët e të dyja gjysmave, formoni dy ciabatta me formë drejtkëndëshe.

Ciabatta

5. Transferojini të dyjaciabattat në një tavë furre.

6. Mbulojini ato me film plastik dhe lërini të fryhen për 30 minuta.

7. Ngroheni furrën në 230ºC dhe më pas vendosni një enë metalike me gjysmë litër ujë të vluar.

Ciabatta

8. Piqini ciabattat për 20–25 minuta.

Ciabatta

Më shumë