Ne përdorim kukit (kukit e detyrueshme, analitike dhe të marketingut) për t’u siguruar për funksionimin e duhur të uebsajtit tonë dhe për të përmirësuar përvojën tuaj si përdorues. Klikoni te “personalizo cilësimet ” për të menaxhuar preferencat tuaja. Për më shumë informacione të detajuara, ju lutemi shikoni politikën tonë të kukive.

Copa bukë me djathë maskarpone

Për 4-6 porcione Ndani

Copëzat e bukës janë thjesht një kryevepër franceze ku copët e bukës së vjetër zhyten në një përzierje me aromë qumështi dhe vezësh dhe skuqen në gjalpë.

Madje edhe buka e fortë si gur shndërrohet në një ëmbëlsirë të butë me një bërthamë gati kremoze në këtë recetë. Aciditeti i këndshëm i frutave të freskëta të pyllit dhe kremi i butë i djathit maskarpone shkon mirë me copat e buta dhe të shijshme të bukës.

Pohane šnite z jagodičevjem

Përbërës:

Për copëzat e bukës:

 • 1/2 bukë e vjetër franceze ose 2 hot dog simite të vjetra
 • 3 vezë
 • 250 ml qumësht
 • 2 lugë sheqer
 • 0,5 luge çaji kanellë
 • 1 lugë çaji aromë vanilje
 • 1 maje gishti kripë
 • 1 lugë gjelle vaj

Kremi:

 • 200 g djathë maskarpone
 • 2 lugë sheqer pluhur

Tjetër:

 • Fruta pylli sipas dëshirës

Përgatitja

Rezine namakamo v zmesi

Për copëzat e bukës:

 1. Pritini bukën e vjetër të thatë në copa të trasha afërsisht 1.5 cm
 2. Rrihni 3 vezë dhe 250 ml qumësht në një enë të gjerë dhe të gjatë.
 3. Shtoni 2 lugë sheqer, 0,5 lugë çaji kanellë të bluar, 1 lugë çaji me aromë vanilje dhe 1 maje gishti kripë.
 4. Përzieni gjithçka së bashku.
 5. Shtoni sa më shumë copë buke në përzierje.
 6. Pas 2 minuta zhytjeje në njërën anë, ktheni dhe zhytuni për 2 minuta në anën tjetër.
 7. Kohën e njomjes varet prej bukës – nëse buka nuk është mjaft e thatë, duhet të shkurtojmë kohën e njomjes.
 8. Derisa pjesa e parë e copëzave të bukës po njomet, merrni një tigan me madhësi mesatare dhe vendoseni në zjarr mesatar.
 9. Vendosni 1 lugë gjalpë në tigan dhe prisni që të nxehet.
 10. Ngrini me kujdes një copë bukë nga përzierja me pirun dhe prisni disa sekonda që të kullojë, pastaj vendoseni në tigan të nxehtë.
 11. Përsëriteni procesin me të gjitha pjesët e lagura.
 12. Fërgoni 3-5 minuta në secilën anë në nxehtësi mesatare. Ndërkohë, kontrolloni nëse buka është pjekur mjaftueshëm duke e ngritur një copë disa herë.
 13. Kur pjesët të marrin një të bukur kafe të artë, ktheni me kujdes me shpatull dhe pirun dhe skuqeni ato edhe në anën tjetër.
 14. Vendosni pjesët e prera në pjatë të mbuluar me një letër kuzhine.

 

Kremi:

 1. Përzieni në një enë 200 g djathë maskarpone dhe 2 lugë sheqer pluhur.
 2. Me mikser elektrik, kthejeni atë në një krem ​​të butë.
Pohane šnite z maskarpone kremo in jagodičevjem

Shërbimi:

 1. Vendosni disa copa bukë në një pjatë dhe sipër vendosni një lugë gjelle ose dy krem.
 2. Hidhni përsipër bukës fruta pylli sipas e zgjedhjes suaj.

Më shumë