Ne përdorim kukit (kukit e detyrueshme, analitike dhe të marketingut) për t’u siguruar për funksionimin e duhur të uebsajtit tonë dhe për të përmirësuar përvojën tuaj si përdorues. Klikoni te “personalizo cilësimet ” për të menaxhuar preferencat tuaja. Për më shumë informacione të detajuara, ju lutemi shikoni politikën tonë të kukive.

Kavring suedez

Koha e përgatitjes: 1 orë e 10 minuta Ndani

A keni menduar ndonjëherë të përhapni pashtetën e preferuar Argetën në një copë bukë thekre të errët? Nuk e keni provuar ende? Sillni pak guxim në krijimet tuaja të kuzhinës dhe do të shpërbleheni me kënaqësi në çdo kafshatë, pasi Argeta, pashteta nr. 1 me peshk dhe mish në Evropë, do të sjellë një nivel të ri shijeje në shijen e ëmbël dhe të thartë të kavringut suedez. Për më tepër, këto kënaqësi të kuzhinës nuk do t’ju marrin aspak shumë kohë, pasi do të jeni në gjendje të shijoni harmoninë e shijeve të mrekullueshme pas pak më shumë se një ore përgatitje dhe pjekje. Ju bëftë mirë!

Përbërësit:

400 g miell thekre
500 ml qumësht i thartuar
75 ml shurupi i verdhë/melasë
1 lugë kafeje kripë
2 lugë kafeje sodë buke me majë

Kavring suedez

Përgatitja:

1. Ngroheni furrën paraprakisht në 175°C.

2. Përzieni miellin e thekrës, kripën dhe sodën e bukës në një tas.

Kavring suedez

3. Shtoni salcën e kosit dhe shurupin e verdhë – nëse nuk mund të merrni asnjë nga këto të fundit, përdorni të njëjtën sasi melase.

4. Përziejini mirë.

5. Vendoseni masën në një tepsi 25 cm të shtruar me letër furre.

Kavring suedez

6. Piqni kavringun për një orë në 175ºC.

7. Nxirreni bukën nga tava e pjekjes dhe lëreni të ftohet në një raft.

Kavring suedez

Më shumë