За правилно функционирање на веб-страницата и за подобрување на вашите искуства користиме колачиња: потребни, аналитички и маркетиншки. Со нив можете да управувате со кликање на „нагодување на поставките“. Детални информации можете да најдете во нашата Политика за колачиња.

Леб бриош

Време на подготовка: 12 часа Сподели

Нивната храна е божествена, сите светски готвачи им се поклонуваат, а јадењето им е едно од најголемите задоволства во животот. И со добра храна, тие сакаат да разговараат за сè. Станува збор за француската кујна, се разбира. Таа со векови ги инспирира готвачите и гурманите ширум светот. Затоа пробајте го рецептот за француски бриош, кој се подготвува 12 часа, но кога меката структура на лесниот и заоблен бриош вкусно ќе се стопи во устата, нема да зажалите ни секунда. Нека замириса на Франција!

Пред-тесто:

60 g топло млеко
10 g сув квасец
60 g брашно

Тесто:

пред-тесто:
3 големи јајца
240 g брашно
30 g шеќер
6 g сол
200 g коцки путер на собна температура

Леб бриош

Пред-тесто:

1. Во сад измешајте 60 g брашно, 10 g сув квасец и 60 g топло млеко.

2. Покријте го садот со фолија и оставете го пред-тестото да се удвои во волумен кога ќе се загрее – околу 30 минути.

Тесто:

1. Со силиконска шпатула ставете го во миксер, па протресете го нараснатото пред-тесто во садот.

2. Додека мешате, додавајте ги јајцата едно по едно – откако ќе го ставите едното, додајте го следното сè додека не се измешаат сите три.

3. Во посебен сад измешајте 240 g брашно, 30 g шеќер и 6 g сол. Протресете го ова во тестото.

4. Откако брашното ќе се измеша во тестото, ставете го додатокот за месење на миксерот.

5. Додека месите со мала брзина, почнете постепено да додавате путер на собна температура исечкан на коцки.

6. На тој начин, полека месете го тестото 20-30 минути.

7. Добро покријте го садот со тестото и оставете го да отстои 30 минути.

8. Садот се става во фрижидер најмалку 10 часа, но може да остане и до 3 дена.

Обликување и печење:

1. На набрашнета површина развлечете го студеното тесто и убаво замесете го.

2. Поделете го на 3 еднакви дела.

3. Сукајте го секој дел со прстите во подеднакво долга змија.

Леб бриош

4. Од три змии правиме кит со спојување на едниот крај, а потоа наизменично ги плетеме левата и десната змија преку средната.

5. Завршете го плетениот кит со спојување на другите краеви на змиите.

Леб бриош

6. Модлата на леб долг 25 cm премачкајте ја со путер.

7. Ставете го китот во неа, па покријте го и оставете го за да се удвои волуменот.

8. Додека нараснува, загрејте ја рерната на 180 °C.

9. Во шолја изматете 1 јајце и 3 лажици млеко – со тоа премачкајте го бриошот.

Леб бриош

10. Се пече 30-40 минути.

11. По печењето бриошот се остава неколку минути, па се вади од модлата и се лади на решетка.

Леб бриош

Повеќе