За правилно функционирање на веб-страницата и за подобрување на вашите искуства користиме колачиња: потребни, аналитички и маркетиншки. Со нив можете да управувате со кликање на „нагодување на поставките“. Детални информации можете да најдете во нашата Политика за колачиња.

Леб од бадемово брашно

Време на подготовка 50 минути Сподели

Лебот од бадемово брашно содржи многу протеини, а поради својот состав е погоден за LCHF-диета која стана многу популарна во последниве години. Оваа диета или исхрана се темели на намален внес на јаглехидрати и зголемен внес на масти. Лебот од бадемово брашно е многу хранлив, бидејќи со него се внесува многу маснотии, така што ќе биде вистинско освежување на вашето мени.

Подготовката е лесна и ќе ви одземе само околу еден час, па затоа не двоумете се да го пробате рецептот. Ќе се гордеете со себеси!

Состојки

200 g бадемово брашно (мелени бадеми – немрсни)
20 g псилиум
1 кесичка прашок за пециво
0,5 лажичка сол
80 g стопен путер
120 ml вода
5 јајца

Постапка

1. Јајцата се кршат во сад и се матат со електричен миксер 7 минути.

2. Се додава растопен путер и вода и се меша.

3. Во друг сад се мешаат бадемовото брашно, индиските ронки, прашокот за пециво и солта.

4. Влажните состојки се додаваат во сувите состојки и убаво се мешаат.

5. Во модла за леб долга 20 cm се става хартија за печење, а потоа се нанесува густата смеса за леб.

6. Се распоредува смесата во пекачот и се притиска на долните рабови.

7. Бадемовиот леб се пече 35–40 минути на 180 ° C.

8. Со чепкалка се проверува дали лебот е готов – треба да остане сува по боцкањето на лебот.

9. Откако ќе се испече, оставете го лебот од бадемово брашно да се излади во пекачот, па исечете го.

Повеќе