За правилно функционирање на веб-страницата и за подобрување на вашите искуства користиме колачиња: потребни, аналитички и маркетиншки. Со нив можете да управувате со кликање на „нагодување на поставките“. Детални информации можете да најдете во нашата Политика за колачиња.

Леб од оризово брашно

ВРЕМЕ ЗА ЧИТАЊЕ 3 min Сподели

Која е најголемата тајна при подготовката на лебот од оризово брашно? За лебот да нема грутки, мора да има меурчиња во врзивно средство што обично се формира од протеини. Затоа, можете да го подобрите лебот од оризово брашно со белки, квасец и прашок за пециво.

Дозволете да ве инспирира Далечниот Исток – прифатете го предизвикот и пробајте го рецептот за леб од оризово брашно. Откако ќе го направите неколкупати, ќе ви се допадне толку многу што ќе стане крцкава ѕвезда на вашето мени.

Состојки

560 g оризово брашно
1,5 лажички прашок за пециво
1 кесичка сув квасец
1,5 лажички сол
300 ml вода
20 g кокосово масло
3 белки
4 лажички мед
1 лажица оцет од јаболко

За печење треба модла за леб долга 22 cm.

Постапка

1. Во садот ставете ги оризовото брашно, прашокот за пециво, сувиот квасец и солта.

2. Се мешаат состојките и се додава вода, кокосово масло, белки, мед и јаболков оцет.

3. Состојките се мешаат 5 минути со електричен миксер за да се добие густа течна маса.

4. Во модла за леб се става хартија за печење и се истура смесата.

5. Добро се покрива модлата со проѕирна фолија за храна и се остава лебот да нарасне 1 час – нема драстично да нарасне во ова време.

6. Откако ќе нарасне, се вади фолијата од модлата и се става во рерна загреана на 190 °C. Се пече 30-40 минути, проверувајќи ја постојано со чепкалка. Таа мора да остане сува по боцкањето.

7. Лебот од оризово брашно се остава да се излади во модлата, а оттаму се префрлува на даска и се сече на тенки парчиња.

леб од оризово брашно

Повеќе