За правилно функционирање на веб-страницата и за подобрување на вашите искуства користиме колачиња: потребни, аналитички и маркетиншки. Со нив можете да управувате со кликање на „нагодување на поставките“. Детални информации можете да најдете во нашата Политика за колачиња.

Пивски леб

Време за подготовка: 1 час Сподели

Се прашувате која е тајната на пивскиот леб, што е толку лесен и мек? Тоа е сигурно вистинската комбинација на пиво и стопен путер со која ќе ја прелиете површината. Пивскиот леб се подготвува многу лесно и нема да ви одземе многу време со оглед на тоа дека за нешто повеќе од 1 час, на него ќе можете да ја нанесете вашата омилена Аргета. Загрејте ја рерната, подгответе ги состојките и одберете го омиленото пиво, а притоа уживајте во вашиот нов омилен пивски леб.

Состојки:

400 g брашно
1 кесичка прашок за пециво
1 лажичка сол
350 ml пиво
120 g путер

Пивски леб

Постапка за подготовка на пивски леб:

1. Загрејте ја рерната на 180 °C.

2. Растопете го путерот на тивок оган или во микробранова печка.

3. Половината од стопениот путер измешајте го со брашното, прашокот за пециво, солта и пивото.

Пивски леб

4. Добиената смеса ставете ја во подмачкана тава за леб од 20 см.

5. Површината се прелева со останатиот стопен путер.

6. Пивскиот леб се пече 50 минути на 180 °C.

Пивски леб

7. По печењето, се остава 5 минути во модла, а потоа се префрла на решетката за да се излади.

Пивски леб

Повеќе