За правилно функционирање на веб-страницата и за подобрување на вашите искуства користиме колачиња: потребни, аналитички и маркетиншки. Со нив можете да управувате со кликање на „нагодување на поставките“. Детални информации можете да најдете во нашата Политика за колачиња.

Кајзерки

Време на подготовка 2 часа Сподели

На нашите менија често имаме симпатични кајзерки, бидејќи тие се одлични со грицки и разни сендвичи. И која е добрата страна на кајзерките? Ова, секако, ќе ви стане јасно кога на свежата кајзерка ќе ја намачкате вашата омилена Аргета, месна и рибна паштета број 1 во Европа*.

Нема да ви треба многу време за да подготвите кајзерки, а кога гордо ќе ги извадите од рерната додека сè уште се топли, тие ќе мирисаат толку примамливо во вашиот дом што никој нема да може да им одолее.

Состојки

400 g бело пченично брашно
1 кесичка сув квасец
240 ml топла вода
15 g мед
2 лажици масло
8 g сол

Тесто

1. Во поголем сад измешајте ги брашното, сувиот квасец и солта.

2. Направете дупка во средината на смесата, ставете мед во неа и истурете топла вода.

3. Измешајте сè заедно, а потоа измесете меко и еластично тесто.

4. Месете околу 7-10 минути со миксер.

5. Покријте го садот со влажна крпа или со проѕирна капа за туширање.

6. Тесто го ставаме на топло место за да нарасне и да се удвои – околу 1 час.

Рецепт за кајзерки

Обликување и печење

1. Од тестото откинете парче од околу 80 g и со прстите обликувајте го во топче – соберете го тестото во една точка и на тој начин затегнете ја површината на топчето.

2. Од тестото се прават 8 топчиња, се покриваат со проѕирна фолија и се оставаат да нараснат 30 минути.

3. Загрејте ја рерната на 200 °C.

4. Во секое топче ја втиснуваме типичната шема на ветерница со модла.

5. Кајзерките се редат во плех обложен со хартија за печење и се печат 15-20 минути.

Повеќе