За правилно функционирање на веб-страницата и за подобрување на вашите искуства користиме колачиња: потребни, аналитички и маркетиншки. Со нив можете да управувате со кликање на „нагодување на поставките“. Детални информации можете да најдете во нашата Политика за колачиња.

Соленки

Време на подготовка 2 часа Сподели

Солта е зачинот на животот. Исто како што морските авантури ги зачинуваат нашите летни одмори и подоцна нè хранат со спомени долго до наесен. Затоа научете да подготвувате вкусни соленки, премачкани со смеса од брашно, сол и вода. Подготовката на соленките не е тешка и ќе ви одземе два часа. Погледнете го рецептот и засукајте ги ракавите. Во долгите зимски денови, мирисот на соленки носталгично ќе ве потсети на вашите омилени летни авантури со кои ја храните својата душа.

Леб

550 g брашно од бела пченица
7 g сув квасец
2 лажички шеќер
320 ml млеко
50 g стопен путер
100 g кисела павлака
1 полна лажичка сол

Солен прелив

3 лажички брашно
1 лажичка сол
1-2 лажици вода

Рецепт за соленки

Тесто

1. Во сад ставете 550 g брашно, 7 g сув квасец, 2 лажички шеќер и 1 полна лажичка сол.

2. Измешајте сè заедно и направете дупка на врвот на купот.

3. Во дупката ставете 320 ml млеко, 50 g стопен путер и 100 g кисела павлака.

4. Измешајте ги состојките во сад за целото брашно да го извадите од ѕидовите на садот, а потоа тестото префрлете го на набрашнета работна површина.

5. Месете го тестото додека да стане еластично и мазно – околу 10 минути. За полесна работа се препорачува употреба на миксер со додаток за месење.

6. Покријте го садот со замесеното тесто со влажна крпа или пластична капа за туширање.

7. Садот се преместува на топол дел од кујната и се остава тестото да се удвои во волумен – околу 1 час.

Солен прелив

1. Измешајте 3 лажички брашно, 1 лажичка сол и 1-2 лажици вода во чаша.

2. Наполнете ја кесата со добиената смеса.

Обликување и печење

1. Загрејте ја рерната на 180 ºC.

2. Ставете го тестото на набрашнетата работна површина и поделете го на 8 приближно еднакви делови – најпрво формирајте рамномерно густо лепче кое се сече на половина по должина и попречно, а секоја четвртина повторно се сече на половина.

3. Секој дел се развлекува тенко по должината на плехот.

4. Расукајте го во долга змија и ставете го во плех покриен со хартија за печење.

5. На тој начин на плехот редиме 8 такви змии.

6. Намачкајте ги со масло, па ставете ги во рерната каде што треба да се печат 15 минути на 180 ºC.

Рецепт за соленки печење

7. Извадете ги од рерна, а потоа отсечете го крајот на кесичката со солен прелив и нанесете го по целата должина на лебовите.

8. Соленките повторно ставете ги в рерна уште 5-10 минути.

9. По печењето оставете ги соленките да се изладат во плехот.

Повеќе