За правилно функционирање на веб-страницата и за подобрување на вашите искуства користиме колачиња: потребни, аналитички и маркетиншки. Со нив можете да управувате со кликање на „нагодување на поставките“. Детални информации можете да најдете во нашата Политика за колачиња.

Тост-леб

Време на подготовка 2 часа и 20 минути Сподели

Што е тоа што го извојува тост-лебот од сите други лебови? Се разбира, тоа е неговата мекост. Препознатливата структура на тост-лебот се прави со печење во водена бања, бидејќи во рерната истовремено се ставаат модла со тесто и огноотпорен сад со врела вода. Зошто да купувате мек тост-леб од продавница кога можете да го направите дома? Видете го рецептот и направете си свој тост-леб, што толку вкусно ќе се комбинира со вашата омилена Аргета што наскоро ќе го научите рецептот напамет.

Состојки

460 g бело пченично брашно
240 ml топла вода
60 ml млеко
25 g шеќер
60 g путер на собна температура
1,5 лажички сол
7 g сув квасец

Ни треба и модла за леб долг 22 cm.

Рецепт за тост-леб

Тесто

1. Во сад ставете 240 ml топла вода, 60 ml млеко, 25 g шеќер и 7 g сув квасец.

2. Садот ставете го на топлиот дел од кујната и оставете го 10 минути да надојде квасецот.

Рецепт за тост-леб Тесто

3. Во поголем сад измешајте 1,5 лажички сол со 460 g брашно и направете дупка во средината.

4. Истурете го квасецот и измешајте.

5. Се препорачува користење на миксер за месење кој ја врши работата побрзо и со помал напор. Покрај тоа, ова тесто е потешко за ракување, бидејќи е полепливо.

6. Месете го тестото 5 минути, а потоа замесете парчиња омекнат путер во него.

7. Повторно месете го тестото 5 минути.

8. Садот со тестото покријте го со капа за туширање или влажна крпа и ставете го на топло место за тестото двојно да нарасне – околу 1 час.

Обликување и печење

1. Тестото се става на набрашнета површина.

2. Со прстите притиснете го во правоаголник, долг колку модлата за леб и дебел 2 cm.

3. Расукајте го во ролат и ставете го во подмачкана модла за леб.

4. Покријте ја модлата и почекајте 30 минути за тестото да нарасне.

5. За тоа време, загрејте ја рерната на 180 °C.

6. Во сад зовриете вода.

7. Во рерната истовремено се ставаат модлата со тесто и огноотпорниот сад со врела вода.

8. Така печете 10 минути, а потоа отстранете ја водата и печете уште 15-20 минути.

9. Во основа, овој тост-леб се пече 25-30 минути.

10. По печењето тост-лебот се вади од модлата и се лади на решетки.

Рецепт за тост-леб Argeta

Повеќе