За правилно функционирање на веб-страницата и за подобрување на вашите искуства користиме колачиња: потребни, аналитички и маркетиншки. Со нив можете да управувате со кликање на „нагодување на поставките“. Детални информации можете да најдете во нашата Политика за колачиња.

Чиабата

Време на подготовка: 12 часа Сподели

Чиабата е познат италијански леб кој има многу обожаватели ширум светот. Во шега, чиабата често се поистоветува со сирење, бидејќи има меко, лесно тесто со големи дупки внатре. И кога ќе ги пополните тие меки дупки и вкусната средина со вашата омилена Аргета, месна или рибина паштета бр. 1 во Европа, ќе ги качите вашите непца на вртелешка од вкусови. Чиабата е направена само за вакви сендвичи, затоа само почнете со печењето и уживајте во романтичните атракции на италијанската кујна.

Пред-тесто:

200 g брашно од бела пченица
200 ml вода
¼ лажичка сув квасец

Тесто:

пред-тесто
240 ml вода
350 g брашно од бела пченица
2 лажички сол
½ лажичка сув квасец

Чиабата

Пред-тесто:

1. Во сад измешајте 200 g брашно, четвртина лажичка сув квасец.

2. Додајте 200 ml вода и измешајте – не месете ништо.

3. Покријте го садот со капак или проѕирна фолија, па оставете го да отстои на собна температура 8-12 часа

Чиабата

Тесто:

1. Во поголем сад измешајте 350 g брашно, 240 ml вода, 2 лажички сол и половина лажичка сув квасец.

2. Додајте го пред-тестото и промешајте.

3. Тестото се замесува со кујнски миксер, бидејќи е многу лепливо поради високата хидратација.

Чиабата

4. Месете го околу 10 минути, а потоа покријте го садот со пластична капа за туширање или со влажна крпа.

5. Оставете го тестото да нарасне на топло место 30 минути.

6. Откако ќе нарасне тестото во садот, фатете со прстите за еден раб, повлечете го настрана, а потоа преклопете го врз тестото. Така растегнувајќи и превиткувајќи го тестото се обработува од сите страни.

7. Истегнувањето и наборите на тестото се прават 2 часа на секој половина час.

8. По секое истегнување, повторно покријте го садот со тестото.

Чиабата

Обликување и печење:

1. Расукајте го тестото на добро набрашнета работна површина.

2. Се потопува одвнатре, а добро потопуваме и две шпатули за пециво.

3. Со второто формирајте го тестото во голем правоаголник што се сече на половина со една шпатула.

4. Со извртување на рабовите надолу, секоја половина ја обликуваме во форма на правоаголна чиабата.

Чиабата

5. Чиабатата ставете ја со шпатула во пекач покриен со хартија за печење.

6. Покријте со фолија и оставете да нарасне 30 минути.

7. Загрејте ја рерната на 230 ºC, а потоа ставете метален сад со половина литар врела вода.

Чиабата

8. Чиабата се пече 20-25 минути.

Чиабата

Повеќе