За правилно функционирање на веб-страницата и за подобрување на вашите искуства користиме колачиња: потребни, аналитички и маркетиншки. Со нив можете да управувате со кликање на „нагодување на поставките“. Детални информации можете да најдете во нашата Политика за колачиња.

Шведски двопек

Време на подготовка: 1 час и 10 минути Сподели

Што ако на темен 'ржан леб ја намачкате Аргетата во којашто најмногу уживате? Сè уште не сте пробале? Дозволете си малку креативност во кујната, зашто ви е ветено дека ќе уживате во секој залак, бидејќи Аргета, рибина или месна е паштета бр. 1 во Европа, извонредно го надополнува слатко-киселиот вкус на шведскиот двопек. И воопшто нема да трошите многу време на овие кулинарски задоволства, бидејќи вашите непца ќе уживаат во хармонијата на божествените вкусови по цел час подготовка и печење. Добар апетит!

Состојки:

400 g ‘ржано брашно
500 ml кисело млеко
75 ml златен сируп / меласа
1 лажичка сол
2 полни лажички сода бикарбона

Шведски двопек

Постапка:

1. Загрејте ја рерната на 175 °C.

2. Во сад измешајте ‘ржано брашно, сол и сода бикарбона.

Шведски двопек

3. Додајте кисело млеко и златен сируп – ако не најдете сируп, може да користите исто количество меласа.

4. Измешајте добро сè заедно.

5. Добиената маса ставете ја во модла за леб долг 25 см, во која претходно ставивме хартија за печење.

Шведски двопек

6. Двопекот се пече 1 час на 175 ºC.

7. По печењето, се вади лебот од модлата и се лади на решетка.

Шведски двопек

Повеќе