За правилно функционирање на веб-страницата и за подобрување на вашите искуства користиме колачиња: потребни, аналитички и маркетиншки. Со нив можете да управувате со кликање на „нагодување на поставките“. Детални информации можете да најдете во нашата Политика за колачиња.

Шпански багет

Време на подготовка: 2 часа и 20 минути Сподели

Зошто вкусната и популарна Аргета, месна и рибина паштета бр. 1 во Европа, ја мачкате на ист леб секој ден? Почестете се со малку шпански темперамент. Дозволете ни да ве инспирираме да подготвите шпански багет, одличен шпански леб направен само од брашно, вода, квасец и сол. Подготовката е едноставна и ќе ви одземе цели два часа. А кога кујната мириса на вкусни шпански лепчиња, ќе се гордеете со себеси што пробавте нешто ново и ќе дозволите да бидете заведени од инспирацијата на шпанската кујна.

Состојки:

400 g бело пченично брашно
200 ml топла вода
40 ml маслиново масло
7 g сув квасец
8 g сол
5 g шеќер

Шпански багет

Тесто:

1. Ставете го брашното, сувиот квасец, солта и шеќерот во сад и измешајте.

2. Врз сувите состојки направете дупка и сипете топла вода и маслиново масло.

3. Измешајте ги состојките во сад за целото брашно да го извадите од ѕидовите на садот, а потоа тестото префрлете го на набрашнета површина.

Шпански багет

4. Месете го тестото додека не добиете еластично и мазно тесто, околу 10-15 минути. Бидејќи тестото не е премногу лепливо, можете лесно да го замесите на раце. Секако, со кујнски миксер, месењето е полесно и побрзо – времето се намалува на 5-10 минути.

Шпански багет

5. Вратете го тестото во садот и покријте го со проѕирна капа за туширање или со влажна крпа.

6. Оставете го садот на топлиот дел од кујната каде што тестото треба да нарасне додека не се удвои волуменот – околу 1 час.

Шпански багет

Обликување и печење:

1. Расукајте го тестото на набрашнета површина и пресечете го на половина.

2. Секоја половина свиткајте ја во долг правоаголник и направете два долги леба.

Шпански багет

3. Префрлете ги во пекач покриен со хартија за печење и покријте ги со проѕирна фолија.

4. Оставете ги така да нараснат уште 30 минути.

5. Загрејте ја рерната на 200 ºC.

6. Во тава ставете ја водата да зоврие и истурете ја во огноотпорен сад.

7. Извадете ја фолијата од лебот и со жилет или остар нож исечете 3-5 коси и паралелни парчиња.

8. Ставете го плехот со леб во рерната и поставете сад со врела вода под него.

9. Лепчињата се печат 20-25 минути, а по првите 15 минути внимателно извадете го садот со зовриена вода од рерната.

Шпански багет

10. По печењето, префрлете ги лебовите на решетка за да се изладат.

Шпански багет

Повеќе