За правилно функционирање на веб-страницата и за подобрување на вашите искуства користиме колачиња: потребни, аналитички и маркетиншки. Со нив можете да управувате со кликање на „нагодување на поставките“. Детални информации можете да најдете во нашата Политика за колачиња.

Интегрален леб

ВРЕМЕ ЗА ЧИТАЊЕ 3 min Сподели

Овој леб со лук е нешто посебно, зашто се прави на слоеви, не се сучи, туку се трга. Не е само вкусно, туку и изгледа привлечно и од неодамна ги преплави социјалните мрежи. Таму е најдобро познат како »трган леб«.

Состојки за интегрален леб

500 g интегрално брашно од пченица
1 лажичка сол
300-400 ml топла вода
1 кесичка сув квасец или 25 g свеж квасец
2 лажици маслиново масло

Recept za integralen leb

Постапка

1. Во сад ставете 500 g брашно и 1 лажичка сол и прелијте со 2 лажици маслиново масло.

2. Доколку користите свеж квасец за правење леб, прво подгответе го квасецот – ставете 25 g во 100 ml топла вода и оставете го да отстои 15 минути.

3. Сипајте го квасецот во сад, а потоа додајте ги останатите 200-300 ml топла вода.

4. Ако користите сув квасец, ставете една кесичка во сад, измешајте сè и додајте 300-400 ml топла вода.

 

5. Во секој случај, последните 100 ml вода истурете ги полека додека мешате и месите и завршете кога тестото ќе стане еластично и не многу лепливо.

6. За оваа постапка, најдобро е да користите миксер со додаток за тесто.

7. Покријте го садот за тесто со влажна крпа и оставете го 45 минути на топло место за тестото да нарасне за приближно една третина.

 

8. Извадете го тестото од садот и со прстите израмнете го на набрашнета површина, па расукајте го и префрлете го во модла за леб долг 25 cm.

9. Лебот го покриваме со влажна крпа и го оставаме да нарасне 45 минути.

Рецепт за интегрален леб

 

10. Интегралениот леб го печеме 40-50 минути на 200 °C.

integralen leb argeta

Повеќе