За правилно функционирање на веб-страницата и за подобрување на вашите искуства користиме колачиња: потребни, аналитички и маркетиншки. Со нив можете да управувате со кликање на „нагодување на поставките“. Детални информации можете да најдете во нашата Политика за колачиња.

Леб со брашно од спелта

ВРЕМЕ ЗА ЧИТАЊЕ 3 min Сподели

Познато е тоа дека спелтата има многу белковини. Во споредба со другите интегрални брашна, брашното од спелта е послично на обичното брашно, но има полн вкус. Токму поради овие две причини, лебот од 'рж понекогаш е добра алтернатива на обичниот домашен леб.

Состојки за леб од спелта

300 g бело брашно од спелта
200 g полубело брашно од спелта
7 g сув или 25 g свеж квасец
1 лажичка сол
2 лажици маслиново масло
1 лажица мед
300 ml вода на собна температура

Постапка

1. Во сад ставете 300 g бело брашното од спелта и 200 g полубело брашно од спелта.

2. Додаваме 1 лажичка сол, 2 лажици маслинова масло и 1 лажица мед.

3. Ако користите свеж квасец за правење леб, прво подгответе го квасецот – издробете 25 g во 100 ml вода и нека отстои 15 минути.

4. Истурете го квасецот во сад, па додајте ги останатите 200 ml топла вода.

5. Ако користите сув квасец, ставете една кесичка во садот, измешајте сè и додадете 300 ml топла вода.

6. Измешајте ги состојките со миксер, потоа префрлете го тестото на набрашнета површина и месете го 15 минути. Најдобро е да користите миксер со додаток за тесто.

7. Ставете го тестото во сад покриен со влажна крпа. Оставете го тестото да нарасне на топло место за да се удвои волуменот – околу 1 час.

 

8. На набрашнета површина формирајте лепче од тестото – зграпчете го горниот дел од тестото кој е подалеку од нас, повлечете го кон себе и свиткајте го. Повторете го процесот на левата и десната страна, а на крајот и на дното.

9. Вртете го лепчето меѓу дланките свртени нагоре, движејќи ги во спротивна насока.

 

10. Ставете го лепчето во пекач покриен со хартија за печење, потоа попрскајте го и покријте го со сад.

11. Оставете го така да надојде уште 30 минути.

 

12. Загрејте ја рерната на 230 ° C, а на дното ставете огноотпорен сад со врела вода.

13. Направете три линии на врвот на лепчето со остар нож или жилет.

 

14. Печете го лебот од спелта 10 минути, а потоа внимателно извадете го садот со врела вода од рерната, намалете ја температурата на 190 ° C и печете го лебот уште 20-30 минути.

Повеќе