За правилно функционирање на веб-страницата и за подобрување на вашите искуства користиме колачиња: потребни, аналитички и маркетиншки. Со нив можете да управувате со кликање на „нагодување на поставките“. Детални информации можете да најдете во нашата Политика за колачиња.

Леб со лук

ВРЕМЕ ЗА ЧИТАЊЕ 3 min Сподели

Овој леб со лук е нешто посебно, зашто се прави на слоеви, не се сучи, туку се трга. Не е само вкусно, туку и изгледа привлечно и од неодамна ги преплави социјалните мрежи. Таму е најдобро познат како »трган леб«.

Тесто

520 g брашно од бела пченица
2 јајца
2 dcl млеко
50 g путер
1 кесичка сув квасец
2 лажици шеќер
1,5 лажички сол

Растителен путер

80 g путер
3 чешни лук
1 китка магдонос
2 прстофата сол
0,5 лажички кромид во прав

За премачкување

1 јајце
2 лажици млеко

Recept za leb so luk

Тесто

1. Во поголем сад ставете 520 g брашно, кесичка сув квасец, 2 лажици шеќер и 1,5 лажички сол.

2. Направете дупка во брашното, изматете 2 јајца и прелијте со 200 ml млеко и 50 g растопен и изладен путер.

3. Измешајте сè, а потоа измесете го во садот за да се собере целото брашно.

4. Ставете го тестото на набрашнета површина и месете го 10 минути за да биде мазно и еластично, за не да се лепи за основата или дланките.

5. Најлесно ќе биде да користите миксер со додаток за месење.

6. Направете го тестото во лепче и вратете го назад во садот.

7. Покријте го садот со влажна крпа, а потоа оставете го да отстои 1 час, за тестото лесно да нарасне до двојно поголем волумен.

Рецепт за Леб со лук

Растителен путер

1. Излупете три чешни лук и ставете ги во аван.

2. Додајте 80 g путер, 1 китка магдонос, 2 прстофата сол и половина лажичка кромид во прав.

3. Мешајте за да се соединат магдоносот и лукот со путерот.

Обликување и печење

1. Загрејте ја рерната на 180 °C.

2. За венецот на лебот ни треба калап долг 30 cm. Ги премачкуваме страните со путер.

3. Исукајте го тестото до дебелина од 0,5 cm, па премачкајте го со растителен путер.

4. Исечете го тестото на 20 правоаголници: направете 4 ленти со еднаква дебелина по должината и 5 ленти со еднаква дебелина странично.

 

5. Ставете ги правоаголниците еден врз друг, а потоа префрлете ги во пекач за печење.

6. Оставете го лебот да отстои 20 минути за малку да нарасне.

7. Пред печење, премачкајте го со смеса од 1 јајце и 2 лажици млеко.

8. Печете го лебот 20-30 минути на 180 ° C.

 

9. Кога лебот со лук ќе се олади, едноставно откинете парче и намачкајте го со Аргета паштета. Ако сè уште не знаете која, можете да го изберете вашиот омилен вкус овде.

Recept za leb so luk argeta

Повеќе