За правилно функционирање на веб-страницата и за подобрување на вашите искуства користиме колачиња: потребни, аналитички и маркетиншки. Со нив можете да управувате со кликање на „нагодување на поставките“. Детални информации можете да најдете во нашата Политика за колачиња.

Пита-леб од фурна

ВРЕМЕ ЗА ЧИТАЊЕ 3 min Сподели

Пита-лебот веднаш ве асоцира на низа вкусни јадења што сакаме да ги служиме. Сечен на триаголници тој е одличен со хумус и секако - со Аргета! Лесно ќе го направите пита-лебот според овој рецепт и со задоволство ќе го јадете топол.

Состојки за пита-леб

250 g брашно од бела пченица
5 g сол
4 g сув квасец
160 ml топла вода
1 лажица маслиново масло

Recept za pita-leb

Тесто

1. Ставете ги брашното, квасецот и солта во поголем сад и измешајте.

2. Направете дупка во средината на брашното и истурете во него топла вода и маслиново масло.

3. Брзо измешајте ги состојките, така што брашното рамномерно да се вклопи во тестото.

4. Покријте го садот со влажна крпа и оставете го на топло место 1 час.

Пита-леб од фурна

Обликување и печење

1. Сукајте го тестото на набрашнета површина и обликувајте го во ролат.

2. Исечете го на 6 еднакви дела.

3. Од секој дел направете топчиња со прстите и дланките – во еден момент се собира тестото за да се истегнат топчињата.

4. Покријте ги топчињата со крпа и оставете ги да нараснат 30 минути.

Рецепт за пита-леб

 

5. Загрејте ја рерната на 240 ° C и во неа загрејте го пекачот за печење. Најдобро е да користите комбинација од топол воздух и жар.

6. Нежно израмнете го секое топче и обликувајте круг со дијаметар од 15 cm.

7. На загреаниот пекач внимателно ставете парче хартија за печење и во него ставете 3 круга тесто.

8. Печете го пита-лебот 4-6 минути на 240 ° C.

9. За време на печењето, пита-лебот ќе ја добие својата форма, типична за печење во фурна – ќе набабри како перница.

10. Пита-лебот се јаде и врел

pita-leb argeta

Повеќе