Vaš izbor Kviz - Argeta Macedonia

За правилно функционирање на веб-страницата и за подобрување на вашите искуства користиме колачиња: потребни, аналитички и маркетиншки. Со нив можете да управувате со кликање на „нагодување на поставките“. Детални информации можете да најдете во нашата Политика за колачиња.

2214c3ca40
5
c2df743448e0ca3efccfc19fd6bc207f
Избери и спореди!
Кликни за да го потврдиш твојот избор и откриј го резултатот.
ЛЕТО
ЗИМА
Вие избравте ЛЕТО ЗИМА
ЛЕТО
Најжешката сезона нуди безброј можности да го развесели твоето секојдневие! Дали знаете кои се другите предности на летото?
 • Сонцето овозможува изобилие на Витаминот Д, кој е важен за вашето тело.
 • Секоја летна ноќ е совршена можност да запознаете нова љубов
 • Кога обврските ќе бидат завршени, ќе имате уште време да уживате во денот.
ЗИМА
И покрај ниските температури, зимата може да биде полна со возбуди! Дали знаете кои се другите предности на зимата?
 • Подготовката на нови рецепти за топло чоколадо може да биде вашето најслатко зимско хоби.
 • Секогаш можете да се загреете во сауна и да си го опуштите телото и умот.
 • Снежната природа е совршена за магични зимски фотографии.
Продолжи
Вие и {percentage} % од останатите учесници одбравте {answer}
67
32
Вие и {percentage} % од останатите учесници одбравте {answer}
Продолжи
Избери и спореди!
Кликни за да го потврдиш твојот избор и откриј го резултатот.
КАФЕ
ЧАЈ
Вие избравте КАФЕ ЧАЈ
КАФЕ
Дали и вие го обожувате овој напиток без кој утрата не би биле тоа што се? Сркнете неколку интересни факти за кафето.
 • Конзумирањето кафеин и кафе наводно ја спречуваат појавата на Алцхајмеровата болест.
 • За да го одржите кафето топло подолго време, едноставно додајте шлаг.
 • Исто како и со кафето, можете да уживате со новата Аргета со говедска пршута во кое било време од денот.
ЧАЈ
Чајот е пијалок во кој можете да уживате во кое било време и на безброј начини. Дознајте некои интересни факти за чајот.
 • Вкусот на чајот е одреден од климата, почвата и начинот на одгледување, а дополнително, можат да се додадат различни ароми.
 • Во пустината, луѓето се разладуваат со топол чај затоа што тој ги шири вените и го зголемува протокот на кислород низ телото.
 • Исто како и со чајот, можете да уживате со новата Аргета со говедска пршута во кое било време од денот.
Продолжи
Вие и {percentage} % од останатите учесници одбравте {answer}
64
35
Вие и {percentage} % од останатите учесници одбравте {answer}
Продолжи
Избери и спореди!
Кликни за да го потврдиш твојот избор и откриј го резултатот.
СКАЛИ
ЛИФТ
Вие избравте СКАЛИ ЛИФТ
СКАЛИ
Качувањето по скали за некои изгледа мачно и губење на време. Дознајте зошто скалите се добар избор.
 • Со качување по скали, вие ја одржувате својата физичка издржливост.
 • Niesenbahn funicular во Швајцарија има 11,674 скалила и со тоа се најдолгите скали во светот.
 • Најкусите ескалатори се поставени во јапонска продавница и долги се само 834 милиметри.
ЛИФТ
Лифтовите се многу повеќе од обично средство за транспорт на оние кои сакаат да избегнат качување по скали. Откријте зошто лифтот е добар избор.
 • Возењето со лифт е 20 пати побезбедно од качување со ескалатор.
 • Во просек, една личност користи лифт 4 пати на ден
 • Со притискање на копчето за затворање на вратите, тие нема да се затворат побрзо.
Продолжи
Вие и {percentage} % од останатите учесници одбравте {answer}
61
38
Вие и {percentage} % од останатите учесници одбравте {answer}
Продолжи
Избери и спореди!
Кликни за да го потврдиш твојот избор и откриј го резултатот.
КОМЕДИЈА
ХОРОР
Вие избравте КОМЕДИЈА ХОРОР
КОМЕДИЈА
Добро расположение, опуштени мисли и смеење до солзи на моменти. Дознајте зошто комедиите се добар избор!
 • Смеата помага да се зацврсти имунолошкиот систем и ослободува од болка.
 • Хуморот помага подобро да се справите со стресот и да ги претворите негативните чувства во позитивни.
 • Велат дека смеата е половина здравје, затоа негувајте ја останатата половина со вкусната Аргета со говедска пршута
ХОРОР
Напад на адреналин, напнати моменти и многу непредвидливи сцени. Откријте зошто хорор филмовите се добар избор!
 • Добрите хорор филмови овозможуваат забрзан пулс и лачење на адреналин.
 • Гледањето на хорор филм во безбедна средина ја подобрува самоувереноста на гледачот.
 • После добар хорор филм, страшно вкусната Аргета со говедска пршута е одличен избор. Пробајте ја!
Продолжи
Вие и {percentage} % од останатите учесници одбравте {answer}
76
23
Вие и {percentage} % од останатите учесници одбравте {answer}
Продолжи
Избери и спореди!
Кликни за да го потврдиш твојот избор и откриј го резултатот.
КОПЕНХАШКА ИНТЕРПРЕТАЦИЈА
ИНТЕРПРЕТАЦИЈА НА МНОГУ СВЕТОВИ
Вие избравте КОПЕНХАШКА ИНТЕРПРЕТАЦИЈА ИНТЕРПРЕТАЦИЈА НА МНОГУ СВЕТОВИ
КОПЕНХАШКА ИНТЕРПРЕТАЦИЈА
Вие верувате во една од највообичаените интепретации на квантната механика. Откријте зошто мерењето на брановите функции не треба да се игнорира.
 • Квантната механика не ја опишува објективната реланост туку ги мери и проучува различните ентитети.
 • Состојбата на системот се развива во времето и континуирано се менува до моментот на мерење кога паѓа во своја сопствена состојба.
 • Во исто време, невозможно е да се измерат сите карактеристики на системот.
ИНТЕРПРЕТАЦИЈА НА МНОГУ СВЕТОВИ
Вие верувате во објективната реалност и го негирате реалниот пад на брановите функции. Откријте зошто можете да го игнорирате мерењето на брановите функции.
 • Сите алтернативни мината и иднини се реални и возможни бидејќи секое од нив преставува реален свет или универзум.
 • Постојат бескрајни универзуми во кои сѐ што можело да се случи во нашето минато, а не се случило, се случило.
 • Поради постоење на други светови, можеме да ги исклучиме коинциденциите од квантната теорија, а од таму, и од физиката воопшто.
Продолжи
Вие и {percentage} % од останатите учесници одбравте {answer}
29
70
Вие и {percentage} % од останатите учесници одбравте {answer}
Продолжи
Избери и спореди!
Кликни за да го потврдиш твојот избор и откриј го резултатот.
НЕ ЛУТИ СЕ ЧОВЕЧЕ
UNO
Вие избравте НЕ ЛУТИ СЕ ЧОВЕЧЕ UNO
НЕ ЛУТИ СЕ ЧОВЕЧЕ
Имате ли среќа кога ги фрлате коцките? Научете некои поинтересни факти во врска со оваа рекреативна игра.
 • Поради неверојатниот успех за време на Првата Светска Војна, оваа игра била донирана во болниците каде се лекувале повредени војници.
 • Играта има различни имиња на различните јазици, од “Mensch ärgere Dich nicht” на германски, преку “Non t’arrabbiare” на италијански, до “Sorry!” на американски.
 • За да преживеете во играта без непотребна лутина додека играте, почестете се со во новата Аргета со говедска пршута, која беше создадена по ваш избор.
UNO
Велите дека преферирате игри со карти? Дозволете да ви поделиме неколку интересни факти во врска со оваа рекреативна игра.
 • Мерле Робинс ги измислил картите кои на почетокот ги продавал во својата берберница во Охајо.
 • Основната игра се играла со 108 карти, подоцна шпилот бил зголемен на 112 карти и играта станала уште поинтересна.
 • Пред да се ослободите од картата +5 и да ја направите играта уште поинтересна, понудете им ја на своите противници новата Аргета со говедска пршута.
Продолжи
Вие и {percentage} % од останатите учесници одбравте {answer}
64
35
Вие и {percentage} % од останатите учесници одбравте {answer}
Продолжи
Избери и спореди!
Кликни за да го потврдиш твојот избор и откриј го резултатот.
ШАТОР
ХОТЕЛ
Вие избравте ШАТОР ХОТЕЛ
ШАТОР
И ние сакаме едноставни вечери под ѕвездите! Пред да се впуштите на кампување, спакувајте неколку интересни факти за кампувањето!
 • Кампувањето помага при регулирање на биолошкиот часовник и несоница.
 • Кампувањето е одличен избор за семејства со деца затоа што на малите им овозможува да истражуваат нови средини, што пак добро влијае на нивниот развој.
 • Првиот шатор бил измислен во 1856 година, од американскиот офицер Хопкинс Сибли.
ХОТЕЛ
Уживате ли во луксузот други да работат додека вие уживате на одмор? Раскомотете се и дознајте зошто отседнувањето во хотел е одличен избор.
 • Можете да уживате во хотелските оброци барем 3 пати на ден без да имате грижа на совест.
 • Оние кои сакаат да пливаат во базен или да седат во сауна, можат да го прават тоа по цел ден.
 • Најскапата хотелска соба е Претседателскиот апартман во Хотел Вилсон во Женева и чини 80000 долари на вечер.
Вие и {percentage} % од останатите учесници одбравте {answer}
25
74
Ваш избор е Аргета со говедска пршута!

Пробајте!