Ne përdorim kukit (kukit e detyrueshme, analitike dhe të marketingut) për t’u siguruar për funksionimin e duhur të uebsajtit tonë dhe për të përmirësuar përvojën tuaj si përdorues. Klikoni te “personalizo cilësimet ” për të menaxhuar preferencat tuaja. Për më shumë informacione të detajuara, ju lutemi shikoni politikën tonë të kukive.

Bagetë franceze

KOHA E LEXIMIT 5 min Ndani

Dëshironi diçka franceze? Bageta, një veçori e famshme e kuzhinës që ka shënuar breza të tërë francezësh dhe që sot frymëzon ata që e duan bukën e shijshme në të gjithë botën, do t’ju magjepsë gjithashtu.

Përgatitja është e thjeshtë dhe e shpejtë, vetëm ardhja e brumit do të zgjasë pak më shumë. Por kur kafshoni pjesën e jashtme me kore dhe futeni në brendësinë e shijshme të butë, shqisat tuaja të shijes do të përjetojnë kënaqësi të vërtetë. Lëreni imagjinatën tuaj të lirë dhe dilni në shëtitje nëpër Francë me një bagetë.

Përbërësit

500 g miell
360 g ujë
2 lugë kafeje kripë
3 g maja e thatë
1 lugë gjelle sheqer

Bagetë franceze

Brumi

1. Përziejini të gjithë përbërësit së bashku në një enë, duke i trazuar me një lugë druri deri sa brumi të jetë pa topëza.

2. Mbulojeni enën dhe lëreni brumin të vijë për 15 minuta.

Bagetë franceze reçetë

3. Pasi të vijë, kapeni brumin në enë në njërin skaj me gishta, tërhiqeni dhe më pas paloseni sipër brumit. Punojeni brumin nga të gjitha anët duke përdorur këtë teknikë tërheqjeje dhe palosjeje.

4. Bëjeni këtë në intervale prej gjysmë ore, për gjithsej 2 orë.

5. Mbulojeni brumin sa herë që përfundoni duke e tërhequr dhe palosur.

6. Mbulojeni brumin me letër ose qese të përshtatshme për ushqim dhe vendoseni në frigorifer për 12-14 orë.

Dhënia e formës dhe pjekja

1. Vendoseni brumin në një sipërfaqe pune të lyer me miell dhe ndajeni në tre pjesë të barabarta.

2. Mbështilleni çdo seksion në një drejtkëndësh sa tepsia e pjekjes.

3. Rrotullojeni fort drejtkëndëshin në gjerësi në formë gjarpri.

4. Vendosni të tre roletë në një tepsi pjekjeje me forma të destinuar për bageta.

5. Mbulojeni me një leckë dhe lëreni të vijë për 1 orë.

6. Ngroheni furrën paraprakisht në 250°C.

7. Ziejeni ujin në një tigan.

8. Duke përdorur një brisk ose teh të mprehtë, prisni vija diagonale në role.

9. Vendosini bagetat në furrë dhe në fund të furrës vendosni një enë rezistente ndaj zjarrit me ujin e vluar.

10. Piqeni për 15 minuta, më pas hiqni me kujdes ujin nga furra dhe piqeni edhe për 15 minuta të tjera.

Bagetë franceze Argeta

Më shumë