Ne përdorim kukit (kukit e detyrueshme, analitike dhe të marketingut) për t’u siguruar për funksionimin e duhur të uebsajtit tonë dhe për të përmirësuar përvojën tuaj si përdorues. Klikoni te “personalizo cilësimet ” për të menaxhuar preferencat tuaja. Për më shumë informacione të detajuara, ju lutemi shikoni politikën tonë të kukive.

Brioshë

Koha e përgatitjes: 2 orë e 15 minuta Ndani

A i keni parë ndonjëherë brioshët e shijshëm në një pastiçeri dhe keni pyetur veten se si arrijnë t’i krijojnë pastiçierët profesionistë këto kryevepra të rrumbullakosura kaq bukur? Çfarë do të thoshit nëse do t’ju sugjeronim se brioshët e bërë në shtëpi mund të jenë edhe më të mirë? A do ta pranonit sfidën dhe t’i bënit ato? Kjo recetë do të dojë mbi 2 orë nga koha juaj, por pasi të nxirrni brioshët krokantë nga furra, do ta keni shumë të vështirë të përmbaheni e të mos i zhysni ato në një pâté Argeta me bazë peshku apo mishi, pâtéja numër 1 në Evropë.

Përbërësit për rreth 35 brioshë:

1 kg miell gruri i bardhë
14 g maja të thatë ose 42 g maja të freskët
500 ml qumësht
200 g gjalpë në kubikë në temperaturë dhome
50 ml vaj
1 vezë
200 g kos
2 lugë gjelle sheqer
2 lugë kafeje kripë

Lyerja me vezë:

1 vezë
3 lugë gjelle qumësht

Brioshë

Për përzierjen fillestare të majasë:

1. Nëse përdorni maja të freskët, në fillim bëni përzierjen e majasë: Derdhni 100 ml qumësht të ngrohtë në një tas, thërrmoni brenda maja të freskët dhe shtoni 2 lugë gjelle sheqer. Lëreni përzierjen e majasë që të fryhet.

2. Futini të gjithë përbërësit, përveç gjalpit, në një tas.

3. Nëse po përdorni maja të thatë, thjesht shtojani atë përbërësve të thatë; përndryshe, derdhni brenda përzierje majaje.

4. Përziejini përbërësit dhe më pas mbrujini për t’i bërë brumë. Më e mira është që të përdorni një mikser kuzhine me grep për brumë.

5. Mbruni kubikët individualë të gjalpit.

6. Mbruni brumin derisa të bëhet i punueshëm dhe i lëmuar.

7. Mbulojeni tasin me një mbulesë plastike ose një peshqir kuzhine të njomë dhe vendoseni në një vend të ngrohtë në kuzhinë.

8. Lëreni brumin të vijë në dyfishin e volumit të tij, gjë që duhet të zgjasë rreth 90 minuta.

Brioshë

Dhënia e formës dhe pjekja e brioshëve :

1. Ngroheni furrën paraprakisht në 200°C.

2. Pasi të ketë ardhur, kthejeni brumin në një sipërfaqe pune të lyer me miell dhe përdorni peshoret për ta ndarë në toptha 60–70 g. Duhet të ketë rreth 35 të tillë.

3. Rrotullojeni secilin topth brumi në një drejtim të vetëm derisa të arrijë gjatësinë e duhur për brioshët tuaj, rreth 15 cm.

4. Rrotullojeni me dorë brumin e shtypur për të formuar një formë briri.
5. Përsëriteni procesin derisa të mbarojë gjithë brumi.

6. Vendosini brioshët në dy tava pjekjeje të shtruara me letër gatimi.

Brioshë

7. Rrihni vezët dhe qumështin në një kupë dhe përdoreni përzierjen për të lyer me vezë nga jashtë brioshët.

8. Piqini ato në dy raunde, secili për 13–15 minuta në 200ºC.

9. Pasi të jenë ftohur, mbajini në një enë ose qese për ruajtjen e ushqimeve.

Brioshë

Më shumë