Ne përdorim kukit (kukit e detyrueshme, analitike dhe të marketingut) për t’u siguruar për funksionimin e duhur të uebsajtit tonë dhe për të përmirësuar përvojën tuaj si përdorues. Klikoni te “personalizo cilësimet ” për të menaxhuar preferencat tuaja. Për më shumë informacione të detajuara, ju lutemi shikoni politikën tonë të kukive.

Bukë me miell orizi

KOHA E LEXIMIT 3 min Ndani

Cili është sekreti më i rëndësishëm për të bërë bukë me miell orizi? Për të mos lejuar që buka të jetë shumë e dendur, duhet të ketë disa flluska të bllokuara në masë, të kapura midis proteinave. Kjo është arsyeja pse mund ta përmirësoni bukën tuaj me miell orizi duke shtuar të bardhat e vezëve, majanë ose sodën e bukës.

Merrni frymëzimin nga Lindja e Largët – pranoni sfidën dhe provoni recetën e bukës me miell orizi. Sapo ta përgatisni disa herë, do ta doni aq shumë sa do të bëhet një gatim i rregullt dhe i freskët në menynë tuaj.

Përbërësit

560 gr miell orizi
1,5 lugë kafeje sodë buke
1 qese maja e thatë
1,5 lugë kafeje kripë
300 ml ujë
20 g vaj kokosi
3 të bardha veze
4 lugë kafeje mjaltë
1 lugë gjelle uthull molle

Do t’ju duhet një tepsi 22 cm për pjekje.

Përgatitja

1. Në një enë vendosim miellin e orizit, sodën e bukës, majanë e thatë dhe kripën.

2. Përziejini përbërësit dhe shtoni ujin, vajin e kokosit, të bardhat e vezëve, mjaltin dhe uthullën e mollës.

3. Përziejini përbërësit për pesë minuta duke përdorur një mikser elektrik për të përftuar një masë të trashë që ende hapet.

4. Shtroni një tepsi me letër furre dhe derdhni masën.

5. Mbulojeni fort tavën e pjekjes me folije dhe lëreni brumin të vijë për një orë – nuk do të fryhet ndjeshëm gjatë kësaj kohe.

6. Pasi të vijë, hiqni folijen dhe vendoseni tepsinë e pjekjes në furrë të parangrohur në 190°C. Piqeni bukën për 30-40 minuta dhe kontrolloni nëse është bërë me një kruajtëse dhëmbësh, e cila duhet të dalë e pastër.

7. Lëreni bukën e pjekur me miell orizi në tepsi të ftohet, më pas vendoseni në një dërrasë buke dhe priteni në feta të holla.

Bukë me miell orizi

Më shumë