Ne përdorim kukit (kukit e detyrueshme, analitike dhe të marketingut) për t’u siguruar për funksionimin e duhur të uebsajtit tonë dhe për të përmirësuar përvojën tuaj si përdorues. Klikoni te “personalizo cilësimet ” për të menaxhuar preferencat tuaja. Për më shumë informacione të detajuara, ju lutemi shikoni politikën tonë të kukive.

Bukë me miell qiqrash

KOHA E LEXIMIT 3 min Ndani

I pasur me proteina dhe fibra, mielli i qiqrave është një zëvendësues i shkëlqyer për miellin e zakonshëm. Kjo e bën atë një zgjedhje shumë popullore për ata që duan të reduktojnë sasinë e karbohidrateve në dietën e tyre. Shija arrore dhe struktura unike e miellit të qiqrave i shtojnë një kompleksitet të këndshëm bukës, e cila gjithashtu do t’ju bëjë të ndiheni më i ngopur.

Dhe ka një avantazh tjetër për bukën e miellit të qiqrave: Argetën tuaj të preferuar mund ta përhapni në një ose dy feta krejtësisht pa u ndier në faj, pasi buka me miell qiqrash përmban më pak kalori.

Përbërësit

300 gr miell qiqrash
360 ml ujë mineral të gazuar
1 lugë gjelle uthull molle
2 lugë vaj vegjetal
1 lugë kafeje sheqer
1 lugë kafeje kripë
1 lugë kafeje sodë buke

Do t’ju duhet një tepsi 22 cm për pjekje.

Përgatitja

1. Ngroheni furrën paraprakisht në 190°C.

2. Vendosini të gjithë përbërësit e thatë në një tas – miell qiqrash, sheqer, kripë dhe sodë buke.

3. I përziejmë, më pas i shtojmë vaj vegjetal dhe uthull molle.

4. Përfundoni duke shtuar ngadalë dhe me kujdes ujin mineral.

5. Përzieni përbërësit e thatë me ata të lagësht për të prodhuar një përzierje të lëngshme.

6. Vendosni një fletë letre furre në tepsinë e bukës dhe derdhni përzierjen e bukës me miell qiqrash.

7. E vendosim tavën në furrën e nxehur për 35-40 minuta.

8. Kontrolloni nëse buka është bërë duke e shpuar me një kruajtëse dhëmbësh, e cila duhet të dalë e pastër.

Receta e bukës me miell qiqrash

9. Lëreni bukën me miell qiqrash në tepsi derisa të ftohet, më pas vendoseni në një dërrasë buke dhe priteni në feta.

bukës me miell qiqrash

Më shumë