Ne përdorim kukit (kukit e detyrueshme, analitike dhe të marketingut) për t’u siguruar për funksionimin e duhur të uebsajtit tonë dhe për të përmirësuar përvojën tuaj si përdorues. Klikoni te “personalizo cilësimet ” për të menaxhuar preferencat tuaja. Për më shumë informacione të detajuara, ju lutemi shikoni politikën tonë të kukive.

Grisini të bëra në shtëpi me fara susami

Ndani

Grisinit janë shpesh ushqimi i shpejtë i zgjedhur për shkak të formës së tyre të hollë dhe praktike. Ato janë të shijshme dhe krokante dhe kështu janë të përkryera për t’i ngjyer në salca dhe paté.

Por, gjëja më e mirë për to, është se janë shumë të lehta për t’u bërë. Zini brumin, lëreni të fryhet, hapeni dhe priteni dhe në fund jepini formën e shkopinjve dhe hidhni mbi to farat që ju pëlqejnë. Pas një kohe të shkurtër në furrë, janë gati!

Përbërësit:

 • 250 g miell
 • 120–150 ml ujë
 • 50 ml vaj
 • 1 lugë kafeje maja të thatë
 • 1 lugë kafeje sheqer
 • 1 lugë kafeje kripë
 • 1 vezë
 • fara susami

Zënia e brumit

 1. Hidhni miellin në një tas dhe formoni një gropë në qendër.
 2. Derdhni ujin dhe vajin, më pas shtoni sheqer, maja dhe kripë.
 3. Përzieni gjithçka dhe mbrujeni derisa brumi të jetë i punueshëm dhe i butë. Nëse doni mund të përdorni një mikser.
 4. Mbulojeni tasin fort me kapak, film plastik ose peshqir kuzhine të njomë.
 5. Lëreni brumin të vijë për 30 minuta.

Dhënia e formës së grisinit

 1. Kalojeni brumin e ardhur në një sipërfaqe pune.
 2. Ndajeni brumin në gjysmë dhe rrotullojeni secilën gjysmë në një katror 0,5 cm të trashë.
 3. Përdorni një prerëse pice për të prerë katrorin në rripa me gjerësinë e gishtit.
 4. Rrotullojini rripat me pëllëmbët e duarve për t’i bërë të rrumbullakëta.
 5. Vendosini grisinit në një tavë pjekjeje të mbuluar me letër gatimi.

Pjekja

 1. Ngroheni furrën paraprakisht në 200°C.
 2. Rrihini vezët dhe lyeni me to grisinit me një furçë kuzhine.
 3. Hidhni sipër fara susami, më pas lërini të qëndrojnë për 20 minuta para se ta gatuani.
 4. Gatuajeni për 15 deri 20 minuta derisa grisinit të marrin ngjyrë të verdhë të artë.

Lërini grisinit të ftohen, më pas filloni t’i hani me salcën apo paténë tuaj të preferuar!

Më shumë