Ne përdorim kukit (kukit e detyrueshme, analitike dhe të marketingut) për t’u siguruar për funksionimin e duhur të uebsajtit tonë dhe për të përmirësuar përvojën tuaj si përdorues. Klikoni te “personalizo cilësimet ” për të menaxhuar preferencat tuaja. Për më shumë informacione të detajuara, ju lutemi shikoni politikën tonë të kukive.

Bukë e freskët

Koha e përgatitjes 1 orë e 20 minuta Ndani

A nuk është një nga kënaqësitë elementare të kafshosh bukën e freskët? Korja, thyerja dhe thërrimet e bukës së freskët kanë një sharm të veçantë. Ekziston edhe shija e mrekullueshme, pasi Argeta juaj e preferuar, pashteta nr.1 e mishit të pulës dhe mishit të peshkut në Evropë*, është një shoqërim i shijshëm i tërshërës së shtypur dhe farave të kungujve, të susamit, lulediellit dhe lirit.

Janë të lehta për t’u përgatitur dhe pjekja do të zgjasë vetëm 45 minuta. Mos u ndalni – piqni pak bukë të freskët, pasi më vonë çdo kafshatë e mbushur me kënaqësi do të shpërblejë përpjekjen tuaj!

Përbërësit

100 g miell thekre
80 g tërshërë e shtypur e imët
60 g fara susami
50 g fara kungulli
50 g fara luledielli
30 g fara liri
1 lugë gjelle mjaltë
0,5 lugë kafeje kripë
300 ml ujë i ngrohtë

Bukë e freskët

Procedura

1. Ngroheni furrën paraprakisht në 160°C.

2. Përzieni mjaltin në ujë të ngrohtë derisa të tretet.

3. Përzieni në ujë miellin, tërshërën e shtypur, të gjitha farat dhe kripën.

4. Përziejini përbërësit dhe më pas lërini të qëndrojnë për 15 minuta që uji të thithet.

5. Vendosni një fletë letre pjekjeje në një tepsi të madhe pjekjeje, më pas shpërndajeni masën hollë mbi të.

6. Piqeni për 15 minuta në 160°C.

7. Tepsinë vendoseni në bango dhe priteni bukën në katrorë.

8. Më pas piqni bukën e freskët për 45 minuta të tjera në 160ºC.

Bukë e freskët Argeta

Më shumë