Ne përdorim kukit (kukit e detyrueshme, analitike dhe të marketingut) për t’u siguruar për funksionimin e duhur të uebsajtit tonë dhe për të përmirësuar përvojën tuaj si përdorues. Klikoni te “personalizo cilësimet ” për të menaxhuar preferencat tuaja. Për më shumë informacione të detajuara, ju lutemi shikoni politikën tonë të kukive.

Shtete të ndryshme, meze të ndryshme: Bosnjë-Hercegovina

Koha e leximit 2 min Ndani

Kur shkojmë për një udhëtim kulinar nëpër Bosnje, nuk mund të kalojmë pa pite buke të vërteta boshnjake. Kjo jo vetëm që pëlqehet me qoftet, por mund ta përdorim edhe ndryshe. Ne e poqëm atë, e lyem me pashtetë dhe mbuluam me qepë të kuqe të ëmbël të pjekur dhe tranguj turshi.

Pite buke me tranguj turshi

Përbërësit:

 • 1 pashtetë pule “Argeta”
 • piper i kuq pluhur (i tymosur)
 • 1 qepë e kuqe
 • pite buke
 • yndyrë
 • kripë
 • 1 lugë e vogël sheqer

Përbërësit për trangujt turshi:

 • 1-2 tranguj
 • 100 ml uthull
 • 500-600 ml ujë
 • kripë
 • piper
 • 4 kokrra piperi

Prite piten në feta (mund edhe ta pjekësh), lyeje me pashtetë, spërkat me spec të kuq të bluar dhe mbuloje me tranguj turshi ose qepë të pjekura.

Trangujt turshi: në një kavanoz qelqi njëlitërshe derdhim një përzierje të uthullës dhe ujit në raport 1:5 Shto 1 lugë të vogël kripë, piper, 2 degëza kopër dhe tranguj, të cilët priten për së gjati. Mbuloje gotën me një pjatë dhe lëri trangujt të fermentohen në diell për 2 ditë.

Priti qepët në unaza dhe skuqi lehtë me pak yndyrë, që të shkëlqejnë. Shto kripë në mes. Në fund shto sheqerin dhe skuqe pak më shumë. Ftohe dhe mbuloje me qepë me pashtetë dhe lyeji pitet e bukës.

Dhe  tani  është  radha  jote.  Na  trego se si ke arritur t’i përfshish patetë Argeta në recetat e tua dhe mos harro të përdorësh hashtagun #Argeta. Të bëftë mirë!

Më shumë