Bukë me birrë

Bukë me birrë
1H

A keni menduar ndonjëherë se çfarë e bën bukën me birrë aq të lehtë dhe të butë? Sekreti padyshim qëndron në kombinimin e duhur të birrës dhe gjalpit të shkrirë që derdhni sipër. Është shumë e lehtë të bëni bukë me birrë dhe nuk ju kërkon shumë kohë. Në vetëm një orë ose pak më shumë do të jeni në gjendje të lyeni një copë buke të freskët dhe të shijshme me Argeta e preferuar. Ngrohni furrën, përgatisni përbërësit, zgjidhni birrën e preferuar dhe bëhuni gati të shijoni bukën tuaj të re të preferuar – bukën me birrë.

Përbërësit

 • miell400 g
 • me sodë buke1 bustinë
 • kafeje kripë1 lugë
 • birrë350 ml
 • gjalpë120 g

Përgatitja

 1. Ngroheni furrën paraprakisht në 180°C.

 2. Shkrijeni gjalpin në nxehtësi të ulët ose në mikrovalë.

 3. Përzieni gjysmën e gjalpit të shkrirë me miell, sodë buke, kripë dhe birrë.

 1. Vendoseni përzierjen në një tavë pjekjeje buke 20 cm me yndyrë.

 2. Derdheni pjesën e mbetur të gjalpit të shkrirë mbi brumë.

 3. Piqeni bukën me birrë për 50 minuta në 180°C.

 1. Pas pjekjes, lëreni në tavë për 5 minuta, më pas kalojeni në një raft për ftohje dhe lëreni që të ftohet plotësisht.

Pashtetë - pule
Zbulo shijet
Pasurojeni emailin me
buletinin tonë informativ!

Ju premtojmë se do t'ju dërgojmë vetëm lajmet më të shijshme! #ShpërndaniMirësi

Cilat lajme dëshironi të merrni?