Naan

Naan
1H 35M

Pitet naan janë një lloje pete indiane që janë ideale për një shumëllojshmëri ushqimesh të shpejta. Pitet naan janë më të mira kur janë të sapo pjekura, sepse janë të ngrohta, të gufuara dhe të shijshme. Me pitet e ngrohta mund t’i shijoni në mënyrë të përkryer me Argeta tuaj të preferuar. Është e lehtë të bëni pite naan dhe pasi të bëni brumin gati, duhet vetëm pak më shumë se një minutë që të piqni secilën anë, duke sjellë në kuzhinën tuaj një atmosferë të vërtetë indiane si në përrallë. A keni vendosur tashmë se me cilën Argeta do ta lyeni piten tuaj naan? Ju bëftë mirë!

Përbërësit

 • miell gruri i bardhë270 g
 • kafeje sheqer1 lugë
 • ujë120 ml
 • kos i thjeshtë125 g
 • kafeje kripë0,5 lugë
 • gjelle vaj1 lugë
 • maja e thatë7 g

Brumi

 1. Vëreni miellin, sheqerin, kripën dhe majanë në një tas të madh. Përziejeni.

 2. Krijoni një gropë në mes dhe derdhni vajin, kosin dhe ujin.

 3. Përziejeni dhe më pas mbrujeni brumin për rreth 7 minuta.

 4. Për shkak se përzierja është shumë ngjitëse, rekomandojmë përdorimin e një mikseri kuzhine për mbrujtjen.

 5. Mbulojeni tasin me një mbulesë plastike ose një peshqir kuzhine të njomë dhe vendoseni në një vend të ngrohtë në kuzhinë.

 6. Lëreni brumin të vijë për një orë.

Dhënia e formës dhe pjekja

 1. Kthejeni brumin mbi një sipërfaqe të lyer me miell dhe jepini formën e bukës.

 2. Ndajeni formën e bukës në gjysmë për së gjati dhe më pas pritini të dyja copat në gjysmë, që të merrni 4 copa afërsisht të barabarta nga secila, me 8 copë në total.

 3. Jepini secilës copë formën e një topthi duke përdorur pëllëmbët dhe gishtat, pa ndukur fundet e brumit, derisa sipërfaqja të jetë e lëmuar dhe e tendosur.

 4. Përgatitni 3 lugë gjelle gjalpë në një kupë dhe shkrijeni në mikrovalë.

 5. Vendosni një tigan me fund të rëndë në nxehtësi mesatare dhe nxeheni mirë.

 6. Shtypeni secilin topth dhe bëjeni në formë pitesh shumë të holla.

 7. Piqini këto pite në tigan aq sa të marrin pikëza të errëta kafe në secilën anë, gjë që duhet të zgjasë pak më shumë se një minutë.

 1. Vendosini pitet naan në një pjatë, përhapni gjalpin e shkrirë mbi secilën menjëherë pas pjekjes.

Pashtetë - pule
Zbulo shijet
Pasurojeni emailin me
buletinin tonë informativ!

Ju premtojmë se do t'ju dërgojmë vetëm lajmet më të shijshme! #ShpërndaniMirësi

Cilat lajme dëshironi të merrni?