Pita bukë nga furra

Pita bukë nga furra
1H 50M

Pita buka menjëherë ju kujton një sërë pjatash të shijshme që duam t'i shërbejmë. I prerë në trekëndësha, është i shkëlqyeshëm me humus dhe sigurisht - me Argetë! Kjo recetë do t’ju mëson shumë lehtë si ta përgatisni pika bukën dhe ta hani të ngrohtë me kënaqësi.

Përbërësit

 • miell të bardhë gruri250 g
 • kripë5 g
 • majë të thatë4 g
 • ujë të ngrohtë160 ml
 • vaj ulliri1 luge

Brumi

 1. Në një enë të madhe hidhni miellin, majanë dhe kripën dhe përzieni.

 2. Bëni një gropë në mes të miellit dhe derdhni ujë të nxehtë dhe vaj ulliri.

 3. Përziejini shpejt përbërësit që mielli të përzihet në mënyrë të barabartë në brumë.

 4. Mbulojeni enën me leckë të lagur dhe lëreni në vend të ngrohtë për 1 orë.

Dhënia e formës dhe pjekja

 1. Holloni brumin në sipërfaqe të lyer me miell dhe jepni formën e një roleje.

 2. Pritni në 6 pjesë të barabarta.

 3. Nga secila pjesë bëni toptha me gishta dhe pëllëmbë – në një moment mblidhni brumin për të shtrirë topthat.

 4. Mbuloni topthat me leckë dhe lëreni të ngrihen për 30 minuta.

 1. Ngrohni furrën në 240°C dhe ngrohni pjekësin për bukë në të. Është mirë të përdorni kombinim të ajrit të ngrohtë dhe thëngjillit.

 2. Rrafshoni butë çdo top dhe formoni rrathë me diametër prej 15 cm.

 3. Vendosni me kujdes një copë letër pjekjeje në furrën e nxehur më parë dhe vendosni në të 3 rrathë brumi.

 4. Piqeni pita-bukën për 4-6 minuta në 240°C.

 5. Gjatë pjekjes, pita-buka do të marrë formën e saj, dhe siç është tipike për pjekjen në furrë - do të fryhet si jastëk.

 6. Pita-buka hahet e nxehtë.

Pikante
Zbulo shijet
Pasurojeni emailin me
buletinin tonë informativ!

Ju premtojmë se do t'ju dërgojmë vetëm lajmet më të shijshme! #ShpërndaniMirësi

Cilat lajme dëshironi të merrni?