Bukë tigani

Bukë tigani
1H 40M

Pasi të nxirrni bukën tuaj të tiganit nga furra dhe të përhapni mbi të gjalpin e shkrirë, aromat e këndshme që mbushin kuzhinën bëjnë t’ju lëshojë goja lëng. Buka në tigan ka një shkëlqim aq të bukur, sa do t’u pëlqejë si miqve ashtu edhe familjes, ndërsa shija e saj shkon në mënyrë perfekte me Argeta tuaj të preferuar. Është aq e thjeshtë të bëni bukë tigani sa padyshim do të jeni shumë krenar për veten tuaj dhe suksesin tuaj në gatim, prandaj provojeni këtë recetë sot! Do t’ju duhen rreth dy orë nga fillimi i thjeshtë deri te përfundimi i shijshëm!

Përbërësit

 • miell gruri i bardhë530 g
 • ujë i ngrohtë350 ml
 • gjelle vaj ulliri2 lugë
 • gjelle sheqer1 lugë
 • maja e thatë7 g
 • kafeje kripë1,5 lugë

Përgatitja

 1. Vendoseni miellin, majanë e thatë, sheqerin dhe kripën në një tas të madh.

 2. Bëni një gropë në miell dhe derdhni ujë të ngrohtë brenda saj.

 3. Përzieni gjithçka së bashku, më pas mbrujeni në tas për të përfshirë të gjithë miellin.
  4. Mbrujeni brumin për 10 minuta derisa të bëhet i butë dhe i punueshëm.

 4. Më e mira është që të përdorni një mikser kuzhine me grep për brumë.

 5. Mbulojeni tasin me një mbulesë plastike ose një peshqir kuzhine të njomë dhe lëreni që të vijë në një vend të ngrohtë për 30 minuta.

 1. Formojeni brumin në një formë të rrumbullakët buke në fillim duke e mbledhur dhe duke bashkuar fundet së bashku, duke tendosur sipërfaqen e brumit. Më pas kthejeni brumin nga ana tjetër dhe rrotullojeni me pëllëmbët e duarve të kthyera lart, duke e shtypur butësisht brenda në të njëjtën kohë, duke bërë një formë topthi.

 1. Kalojeni brumin në një tigan prej gize të lyer me vaj.

 2. Mbulojeni brumin dhe lëreni të vijë për 30 minuta të tjera.

 3. Ndërkohë, nxeheni furrën në 200°C.

 4. Prisni një formë kryqi mbi brumë duke përdorur një brisk ose një thikë të mprehtë, më pas futeni tiganin në furrën e nxehur.

 1. Buka e tiganit duhet të piqet për 20–25 minuta.

 1. Vendoseni atë në një raft ftohjeje sapo ta nxirrni nga tigani dhe përhapni mbi të gjalpë të shkrirë.

Pashtetë - pule
Zbulo shijet
Pasurojeni emailin me
buletinin tonë informativ!

Ju premtojmë se do t'ju dërgojmë vetëm lajmet më të shijshme! #ShpërndaniMirësi

Cilat lajme dëshironi të merrni?