Kavring suedez

Kavring suedez
1H 10M

A keni menduar ndonjëherë të përhapni pashtetën e preferuar Argetën në një copë bukë thekre të errët? Nuk e keni provuar ende? Sillni pak guxim në krijimet tuaja të kuzhinës dhe do të shpërbleheni me kënaqësi në çdo kafshatë, pasi Argeta, pashteta nr. 1 me peshk dhe mish në Evropë, do të sjellë një nivel të ri shijeje në shijen e ëmbël dhe të thartë të kavringut suedez. Për më tepër, këto kënaqësi të kuzhinës nuk do t’ju marrin aspak shumë kohë, pasi do të jeni në gjendje të shijoni harmoninë e shijeve të mrekullueshme pas pak më shumë se një ore përgatitje dhe pjekje. Ju bëftë mirë!

Përbërësit

 • miell thekre400 g
 • qumësht i thartuar500 ml
 • shurupi i verdhë/melasë75 ml
 • kafeje kripë1 lugë
 • buke me majë2 lugë kafeje sodë

Përgatitja

 1. Ngroheni furrën paraprakisht në 175°C.

 2. Përzieni miellin e thekrës, kripën dhe sodën e bukës në një tas.

 1. Shtoni salcën e kosit dhe shurupin e verdhë – nëse nuk mund të merrni asnjë nga këto të fundit, përdorni të njëjtën sasi melase.

 2. Përziejini mirë.

 3. Vendoseni masën në një tepsi 25 cm të shtruar me letër furre.

 1. Piqni kavringun për një orë në 175ºC.

 2. Nxirreni bukën nga tava e pjekjes dhe lëreni të ftohet në një raft.

Pashtetë - pule
Zbulo shijet
Pasurojeni emailin me
buletinin tonë informativ!

Ju premtojmë se do t'ju dërgojmë vetëm lajmet më të shijshme! #ShpërndaniMirësi

Cilat lajme dëshironi të merrni?