Pite

Pite
1H

Megjithëse zakonisht e mendojmë piten si diçka për të shijuar ushqimin e shijshëm nga skara, ajo shkon në mënyrë të shkëlqyer me Argeta, pavarësisht shijes që ju pëlqen më shumë. Por pse të blini pite kur mund të bëni pite edhe më të shijshme vetë? Gjithçka që ju duhet është miell, maja, kripë, sheqer dhe vaj, bashkë me një prekje delikate, sepse çdo pite duhet të formohet pa nxjerrë shumë ajër jashtë brumit. Në këtë mënyrë, ju do të bëni pite jashtëzakonisht të shijshme në shtëpi.

Përbërësit

 • miell gruri i bardhë400 g
 • ujë300 ml
 • maja të thatë7 g (ose 21 g maja të freskët)
 • kripë8 g (1 lugë kafeje me majë)
 • kafeje sheqer1 lugë
 • gjelle vaj2 lugë

Përgatitja

 1. Hidhni miellin në një tas të madh dhe formoni një gropë në qendër.

 2. Shtoni majanë e thatë, kripën dhe sheqerin, të ndjekur nga vaji dhe uji. Nëse përdorni maja të freskët, thërrmojeni atë në ujë në fillim.

 3. Përziejini përbërësit mirë me një lugë druri për të formuar një brumë të ngjitshëm. Lëreni të vijë për 30 minuta në një vend të ngrohtë pa korrente ajri. Nëse brumi nuk vjen brenda asaj kohe, jepini kohë edhe për 10 minuta më shumë.

 4. Ngroheni furrën paraprakisht në 250°C.

 1. Spërkateni sipërfaqen e punës me shumë miell dhe vendosni mbi të brumin. Duke qenë se brumi është i ngjitshëm, mbrujeni me shpejtësi dhe sigurohuni që të mos ta punoni më shumë sesa duhet.

 2. Spërkateni brumin me miell dhe kthejeni disa herë, duke e formuar në formë buke.

 3. Ndajeni bukën në gjysmë dhe më pas pritini edhe ato gjysma në mes që të keni 4 copë afërsisht të barabarta.

 4. Formojeni secilën copë në një topth dhe vendosini në një tavë pjekjeje të shtruar me letër gatimi.

 1. Mbulojeni me një peshqir kuzhine dhe lëreni të vijë për 10 minuta.

 2. Duke përdorur majat e gishtave, shtypeni secilin topth brumi dhe formoni një rreth. Sigurohuni që të mos veproni shumë fort që të mos nxirrni shumë ajër prej tyre.

 3. Spërkatini lehtë me miell, më pas bëni një rrjetë mbi to me një shpatull plastike ose druri.

 4. Mbulojini pitet me një peshqir kuzhine dhe lërini të vijnë përsëri për 10 minuta.

 5. Zbulojini ato dhe vendoseni në skarën e mesit të furrës së nxehur.

 6. Piqini pitet për 8–10 minuta, duke aktivizuar funksionin e skarës në maksimum për dy minutat e fundit që ato të piqen bukur.

 1. Nxirrini pitet nga furra, lërini në tavën e nxehtë të pjekjes dhe mbulojini me peshqir kuzhine.

 2. Lërini të qëndrojnë ashtu për 10 minuta.

Pashtetë - pule
Zbulo shijet
Pasurojeni emailin me
buletinin tonë informativ!

Ju premtojmë se do t'ju dërgojmë vetëm lajmet më të shijshme! #ShpërndaniMirësi

Cilat lajme dëshironi të merrni?