Bukë orizi

Bukë orizi
2H 35M

Dihet që orizi ka shumë proteina. Krahasuar me miellrat e tjerë integral, mielli i orizit i ngjan më shumë miellit të thjeshtë, por ka shije më të mirë. Për këto dy arsye, buka e thekurit ndonjëherë është alternativë e mirë për bukën e thjeshtë të përgatitur në shtëpi.

Përbërësit

 • miell të bardhë orizi300 g
 • miell gjysmë të bardhë orizi200 g
 • majë e thatë7 g ose 25 g majë e freskët
 • çaji kripë1 lugë
 • vaj ulliri2 luge
 • mjaltë1 lugë
 • ujë në temperaturë dhome300 ml

Procedura

 1. Në një enë hidhni 300 g miell të bardhë orizi dhe 200 g miell gjysmë të bardhë orizi.

 2. Shtoni 1 lugë çaji kripë, 2 lugë vaj ulliri dhe 1 lugë mjalti.

 3. Nëse përdorni majë të freskët për të bërë bukë, fillimisht përgatisni majanë - shtypni 25 g në 100 ml ujë dhe lëreni të qëndrojë 15 minuta.

 4. Hidhni majanë në enë dhe më pas shtoni 200 ml ujë të ngrohtë të mbetur.

 5. Nëse përdorni majë të thatë, derdhni një qese në enë, përzieni dhe shtoni 300 ml ujë të ngrohtë.

 6. Përzieni përbërësit me mikser, më pas kalojeni brumin në sipërfaqe të lyer me miell dhe ngjishni për 15 minuta. Është mirë të përdorni mikser me vegël për ngjeshje të brumit.

 7. Vendoseni brumin në enë të mbuluar me kapak dushi ose leckë të lagur. Lëreni brumin të rritet në vend të ngrohtë për të dyfishuar vëllimin - rreth 1 orë.

 1. Jepni formë brumit në sipërfaqe të lyer me miell - kapeni pjesën e sipërme të brumit që është më larg nga ne, tërhiqeni drejt vetes dhe paloseni. Përsëriteni procesin në anën e majtë dhe të djathtë, e pastaj edhe në fund.

 2. Rrotulloni bukën midis pëllëmbëve me drejtim lart, duke i lëvizur në drejtim të kundërt.

 1. Vendoseni bukën në tepsi të mbuluar me letër furre, më pas spërkateni dhe mbulojeni me enë.

 2. Lëreni ashtu të vijë për 30 minuta.

 1. Nxehni furrën në 230°C dhe në fund vendosni enë rezistente ndaj zjarrit me ujë të valë.

 2. Me thikë të mprehtë ose me brisk bëni tre vija në pjesën e sipërme të bukës.

 1. Piqeni bukën e orizit për 10 minuta, më pas hiqeni me kujdes tepsinë me ujë të vluar nga furra, ulni temperaturën në 190°C dhe piqni bukën për 20-30 minuta tjera.

Pikante
Zbulo shijet
Pasurojeni emailin me
buletinin tonë informativ!

Ju premtojmë se do t'ju dërgojmë vetëm lajmet më të shijshme! #ShpërndaniMirësi

Cilat lajme dëshironi të merrni?