Shkopinj buke të kriposur

Shkopinj buke të kriposur
2H

Kripa është erëza e jetës. Ashtu si aventurat në breg të detit që i shijojmë në pushimet tona verore dhe që më vonë na ushqejnë me kujtime deri në vjeshtë. Pra mësoni veten se si të bëni shkopinj të shijshëm buke me kripë, të mbushura me një përzierje mielli, kripe dhe uji. Përgaditja e shkopinjve të bukës me kripë është e lehtë dhe do të marrë rreth dy orë nga koha juaj.

Përbërësit

 • miell gruri i bardhë550 g
 • maja e thatë7 g
 • kafeje sheqer2 lugë
 • qumësht320 ml
 • gjalpë i shkrirë50 g
 • salcë kosi100 g
 • kafeje kripë me majë1 lugë x

Hidhini një sy recetës dhe përveshni mëngët! Në ditët e gjata të dimrit, aroma e shkopinjëve të kriposur do të sjellë kujtime të përzemërta të aventurave tuaja të preferuara verore që ushqejnë shpirtin tuaj.

Brumi

 1. Në një enë hidhni 550 gr miell, 7 gr maja të thatë, 2 lugë kafeje sheqer dhe 1 lugë kafeje kripë.

 2. Përziejini së bashku dhe mbi masës bëni një vrimë.

 3. Hidhni në vrimë 320 ml qumësht, 50 g gjalpë të shkrirë dhe 100 g salcë kosi.

 4. Përziejini përbërësit derisa të përfshini të gjithë miellin nga anët e tasit, më pas transferojeni brumin në një sipërfaqe pune të lyer me miell.

 5. Mbruni brumin derisa të bëhet i punueshëm dhe i lëmuar për rreth 10 minuta. Për ta bërë këtë më të lehtë, është më mirë të përdorni një mikser kuzhine me një grep për brumë.

 6. Mbulojeni enën dhe brumin e gatuar me një leckë të lagur ose mbështjellje plastike.

 7. Vendoseni enën në një vend të ngrohtë në kuzhinë dhe lëreni brumin të vijë për të dyfishuar volumin e tij, kjo duhet të zgjasë rreth 1 orë.

Mbushja e kripur

 1. Përzieni në një enë 3 lugë miell, 1 lugë kripë dhe 1-2 lugë ujë.

 2. Mbushni një qese tub me përzierjen.

Dhënia e formës dhe pjekja

 1. Ngroheni furrën paraprakisht në 180°C.

 2. Hidheni brumin në sipërfaqen e pluhurosur me miell dhe ndajeni në 8 pjesë afërsisht të barabarta – fillimisht formojini në role po aq të trasha, të cilat më pas i përgjysmoni për së gjati dhe në mënyrë tërthore dhe më pas përgjysmoni çdo çerek në mënyrë tërthore.

 1. Rrotulloni secilën pjesë hollë në gjatësinë e tepsisë.

 2. Bëjeni secilën në një formë gjarpri të gjatë që më pas e vendosni në tepsi, të mbuluar me letër pjekjeje.

 3. Në këtë mënyrë rreshtoni 8 nga këto forma gjarpri në tepsi.

 4. I lyejmë me vaj dhe më pas i vendosim në furrë ku duhet të piqen për 15 minuta në 180ºC.

 1. I nxirrni nga furra, më pas priteni fundin e qeskës së tubit me mbushjen e kripur dhe hapeni në mënyrë tërthore nëpër gjatësinë e roleve.

 2. I vendosim sërish shkopinjët e kriposur në furrë për 5-10 minuta të tjera.

 1. Pas pjekjes shkopinjët e kriposur duhet të ftohet në tepsi.

Pashtetë - pule
Zbulo shijet
Pasurojeni emailin me
buletinin tonë informativ!

Ju premtojmë se do t'ju dërgojmë vetëm lajmet më të shijshme! #ShpërndaniMirësi

Cilat lajme dëshironi të merrni?