Леб без квасец со неверојатно крцкава кора

Леб без квасец со неверојатно крцкава кора
1H

Обично е потребен голем труд за да се направи одличен домашен леб. Ако квасецот го замениме со сода бикарбона, лебот не треба да се меси или да нараснува, а печениот леб ќе има рустикална кора и мека средина.

Состојки

 • брашно од бела пченица500 g
 • цврст јогурт360 g
 • вода90 ml
 • шеќер1 лажичка
 • сода бикарбона1 лажичка
 • сол1 полна лажичка

Сода бикарбона е исклучително корисна состојка, бидејќи може да се користи и за чистење и за готвење. Тоа е основно соединение кое во контакт со киселина формира јаглерод диоксид. Заедно со јогуртот се однесува на ист начин како прашокот за пециво во овој леб. Не треба да се претерува, зашто може да остави непријатен вкус.

Постапка

 1. Загрејте ја рерната на 200 °C.

 2. Измешајте го брашното со сода бикарбона и просејте ги во поголем сад.

 3. Додаваме шеќер и сол.

 4. Сипаме јогурт и вода.

 5. Состојките брзо ги мешаме.

 6. Тестото се става на набрашнета површина.

 7. Со рацете формираме лепче од тестото кое е доста лепливо.

 1. Посипете го со брашно, на врвот на лебот со помош на нож направете крст и ставете го во загреана рерна.

 1. Печете го лебот 40-45 минути на 200 ° C.

Откријте ги вкусовите
Кокошкина

Откријте ги вкусовите

Збогатете ја својата
е-пошта со нашиот билтен!

Ветуваме дека ќе ви испраќаме само највкусни пораки! #SpreadGood

Какви вести сакате да добивате?