Интегрален леб

Интегрален леб
1H 40M

Овој леб со лук е нешто посебно, зашто се прави на слоеви, не се сучи, туку се трга. Не е само вкусно, туку и изгледа привлечно и од неодамна ги преплави социјалните мрежи. Таму е најдобро познат како »трган леб«.

Состојки

 • интегрално брашно од пченица500 g
 • сол1 лажичка
 • топла вода300-400 ml
 • сув квасец1 кесичка или 25 g свеж квасец
 • маслиново масло2 лажици

Постапка

 1. Во сад ставете 500 g брашно и 1 лажичка сол и прелијте со 2 лажици маслиново масло.

 2. Доколку користите свеж квасец за правење леб, прво подгответе го квасецот - ставете 25 g во 100 ml топла вода и оставете го да отстои 15 минути.

 3. Сипајте го квасецот во сад, а потоа додајте ги останатите 200-300 ml топла вода.

 4. Ако користите сув квасец, ставете една кесичка во сад, измешајте сè и додајте 300-400 ml топла вода.

 1. Во секој случај, последните 100 ml вода истурете ги полека додека мешате и месите и завршете кога тестото ќе стане еластично и не многу лепливо.

 2. За оваа постапка, најдобро е да користите миксер со додаток за тесто.

 3. Покријте го садот за тесто со влажна крпа и оставете го 45 минути на топло место за тестото да нарасне за приближно една третина.

 1. Извадете го тестото од садот и со прстите израмнете го на набрашнета површина, па расукајте го и префрлете го во модла за леб долг 25 cm.

 2. Лебот го покриваме со влажна крпа и го оставаме да нарасне 45 минути.

 1. Интегралениот леб го печеме 40-50 минути на 200 °C.

Откријте ги вкусовите
Кокошкина

Откријте ги вкусовите

Збогатете ја својата
е-пошта со нашиот билтен!

Ветуваме дека ќе ви испраќаме само највкусни пораки! #SpreadGood

Какви вести сакате да добивате?