Ne përdorim kukit (kukit e detyrueshme, analitike dhe të marketingut) për t’u siguruar për funksionimin e duhur të uebsajtit tonë dhe për të përmirësuar përvojën tuaj si përdorues. Klikoni te “personalizo cilësimet ” për të menaxhuar preferencat tuaja. Për më shumë informacione të detajuara, ju lutemi shikoni politikën tonë të kukive.

Simite buke tigri

Koha e përgatitjes: 2 orë e 15 minuta Ndani

Cili është sekreti i simiteve të bukës së tigrit? Ashtu si tigrat mund të jenë të egër ndonjëherë, por edhe tërheqës dhe lozonjarë herë tjetër, këto simite të bukës së tigrit janë një kombinim i mrekullueshëm i një koreje të ashpër, krokante dhe një qendre të butë dhe delikate. Simitet e bukës së tigrit janë të thjeshta për t’u bërë, pasi duhen vetëm 20-25 minuta për t’i pjekur në kafe të artë, dhe më pas ato janë perfekte për ushqime të shpejta dhe të lehta. Por sigurohuni që të mbani mend edhe anën e mirë të bukës – Argeta është e shkëlqyeshme në këtë sanduiç tigri dhe do t’i japë shije ditës suaj në mënyrën më të shijshme të mundshme.

Brumi:

500 g miell gruri i bardhë
240 ml qumësht
100 ml ujë
30 g gjalpë i shkrirë
1 lugë kafeje sheqer
1,5 lugë kafeje kripë
7 g maja e thatë

Veshja:

170 gr miell orizi
170 ml ujë i ngrohtë
7 g maja e thatë
1 lugë kafeje sheqer
0,5 lugë kafeje kripë

Simite buke tigri

Brumi:

1. Vendoseni miellin, majanë e thatë, sheqerin dhe kripën në një tas.

2. Përziejini përbërësit dhe bëni një gropë në qendër.

3. Hidhni qumështin, ujin dhe gjalpin e shkrirë.

4. Përziejini të gjitha së bashku, më pas mbrujeni përzierjen duke përdorur një mikser kuzhine derisa brumi të bëhet i punueshëm dhe i lëmuar, gjë që duhet të zgjasë 10-15 minuta.

5. Mbulojeni enën dhe lëreni brumin të dyfishohet në vëllim, gjë që do të zgjasë rreth një orë.

Simite buke tigri

Dhënia e formës:

1. Brumin e ardhur kthejeni në sipërfaqen e punës, formojeni në një petë të gjatë dhe priteni në tetë pjesë të barabarta.

2. Mblidhni brumin nga skajet e secilës pjesë me gishta dhe ngjiteni së bashku për të bërë një topth të vogël, duke e bërë sipërfaqen e tij të lëmuar dhe të ngushtë. Vendoseni topthin në sipërfaqen e punës, vendosni pëllëmbët tuaja të përmbysura pak poshtë tij dhe vazhdoni të rrotulloni topthin, duke lëvizur pëllëmbët në drejtime të kundërta.

3. Në anën ku është mbledhur brumi, shtypeni në mënyrë që të ngjitet i gjithi së bashku.

4. Vendosni topthat në një tepsi të veshur me letër pjekjeje dhe mbulojini me film plastik.

5. Lërini të qëndrojnë ashtu për 30 minuta.

Simite buke tigri

Veshja:

1. Përgatitni shtresën ndërsa vijnë simitet e bukës.

2. Në një tas përzieni ujin e ngrohtë, miellin e orizit, majanë e thatë, sheqerin dhe kripën.

3. Mbulojeni dhe lëreni të vijë për 20 minuta.

Simite buke tigri

Pjekja:

1. Ngroheni furrën paraprakisht në 200°C.

2. Përhapeni shtresën në simitet e bukës – nuk keni nevojë ta përdorni të gjithën.

3. Sigurohuni që të lyeni vetëm majat e simiteve të bukës, duke i lënë skajet të palyera.

Simite buke tigri

4. Piqini simitet e bukës tigër për 20–25 minuta derisa të marrin ngjyrë kafe në të verdhë.

Simite buke tigri

Më shumë