Bagetë franceze

Bagetë franceze
40M

Dëshironi diçka franceze? Bageta, një veçori e famshme e kuzhinës që ka shënuar breza të tërë francezësh dhe që sot frymëzon ata që e duan bukën e shijshme në të gjithë botën, do t’ju magjepsë gjithashtu.

Përbërësit

 • miell500 g
 • ujë360 g
 • kafeje kripë2 lugë
 • maja e thatë3 g
 • gjelle sheqer1 lugë

Përgatitja është e thjeshtë dhe e shpejtë, vetëm ardhja e brumit do të zgjasë pak më shumë. Por kur kafshoni pjesën e jashtme me kore dhe futeni në brendësinë e shijshme të butë, shqisat tuaja të shijes do të përjetojnë kënaqësi të vërtetë. Lëreni imagjinatën tuaj të lirë dhe dilni në shëtitje nëpër Francë me një bagetë.

Brumi

 1. Përziejini të gjithë përbërësit së bashku në një enë, duke i trazuar me një lugë druri deri sa brumi të jetë pa topëza.

 2. Mbulojeni enën dhe lëreni brumin të vijë për 15 minuta.

 1. Pasi të vijë, kapeni brumin në enë në njërin skaj me gishta, tërhiqeni dhe më pas paloseni sipër brumit. Punojeni brumin nga të gjitha anët duke përdorur këtë teknikë tërheqjeje dhe palosjeje.

 2. Bëjeni këtë në intervale prej gjysmë ore, për gjithsej 2 orë.

 3. Mbulojeni brumin sa herë që përfundoni duke e tërhequr dhe palosur.

 4. Mbulojeni brumin me letër ose qese të përshtatshme për ushqim dhe vendoseni në frigorifer për 12-14 orë.

Dhënia e formës dhe pjekja

 1. Vendoseni brumin në një sipërfaqe pune të lyer me miell dhe ndajeni në tre pjesë të barabarta.

 2. Mbështilleni çdo seksion në një drejtkëndësh sa tepsia e pjekjes.

 1. Rrotullojeni fort drejtkëndëshin në gjerësi në formë gjarpri.

 1. Vendosni të tre roletë në një tepsi pjekjeje me forma të destinuar për bageta.

 2. Mbulojeni me një leckë dhe lëreni të vijë për 1 orë.

 1. Ngroheni furrën paraprakisht në 250°C.

 2. Ziejeni ujin në një tigan.

 3. Duke përdorur një brisk ose teh të mprehtë, prisni vija diagonale në role.

 1. Vendosini bagetat në furrë dhe në fund të furrës vendosni një enë rezistente ndaj zjarrit me ujin e vluar.

 2. Piqeni për 15 minuta, më pas hiqni me kujdes ujin nga furra dhe piqeni edhe për 15 minuta të tjera.

Pashtetë pule
Zbulo shijet
Pasurojeni emailin me
buletinin tonë informativ!

Ju premtojmë se do t'ju dërgojmë vetëm lajmet më të shijshme! #ShpërndaniMirësi

Cilat lajme dëshironi të merrni?