Bukë me hudhër

Bukë me hudhër
1H

Kjo bukë me hudhër është diçka e veçantë, sepse bëhet me shtresa, nuk hollohet, por tërhiqet. Jo vetëm që është e shijshme, por duket edhe tërheqëse dhe së fundmi ka vërshuar rrjetet sociale. Atje njihet më së miri si "buka e tërhequr".

Përbërësit

 • miell të bardhë gruri520 g
 • vezë2
 • qumësht2 dl
 • gjalpë50 g
 • majë të thatë1 qese
 • sheqer2 luge
 • çaji kripë1,5 lugë

Brumi

 1. Në një enë të madhe vendosni 520 g miell, një qeskë maje të thatë, 2 lugë sheqer dhe 1,5 lugë çaji kripë.

 2. Bëni një gropë në miell, rrihni 2 vezë dhe hidhni 200 ml qumësht dhe 50 g gjalpë të shkrirë dhe të ftohur.

 3. Përzieni gjithçka, më pas ngjishni në enë që të mblidhet i gjithë mielli.

 4. Vendosni brumin në sipërfaqe të lyer me miell dhe ngjisni për 10 minuta që të jetë i lëmuar dhe elastik, dhe mos të ngjitet në bazë ose në pëllëmbë.

 5. Do të jetë më e lehtë nëse përdorni mikser me vegël për ngjishje.

 6. Jepni brumit formën e një topi dhe vendoseni përsëri në tas.

 7. Mbulojeni enën me kapak dushi ose me leckë të lagur, më pas lëreni të qëndrojë për 1 orë, që brumi të rritet lehtësisht deri në dyfishin e vëllimit.

Gjalpi bimor

 1. Pastroni thelpinjtë dhe shtrydheni.

 2. Shtoni 80 g gjalpë, 1 tufë majdanoz, 2 lugë kripë dhe gjysmë luge çaji pluhur qepë.

 3. Përzieni majdanozin dhe hudhrën me gjalpin.

Dhënia e formës dhe pjekja

 1. Ngroheni furrën në 180°C.

 2. Për kurorën e bukës ju duhet kallëp 30 cm i gjatë. Lyejini anët me gjalpë.

 3. Rrotulloni brumin në trashësi prej 0,5 cm dhe më pas lyeni me gjalpin bimor.

 4. Pritini brumin në 20 drejtkëndësha: bëni 4 shirita me trashësi të barabartë përgjatë gjatësisë dhe 5 shirita me trashësi të barabartë anash.

 1. Vendosni drejtkëndëshat njërin mbi tjetrin dhe më pas kalojeni në një tepsi.

 2. Lëreni bukën të qëndrojë 20 minuta që të fryhet pak.

 3. Përpara pjekjes lyeni me përzierjen prej 1 veze dhe 2 luge qumësht.

 4. Piqeni bukën 20-30 minuta në 180°C.

 5. Kur buka e hudhrës të jetë ftohur, thjesht grisni një copë dhe lyejeni bollshëm me pate Argeta. Nëse ende nuk e dini se cilën, mund të zgjidhni shijen tuaj të preferuar këtu.

Pikante
Zbulo shijet
Pasurojeni emailin me
buletinin tonë informativ!

Ju premtojmë se do t'ju dërgojmë vetëm lajmet më të shijshme! #ShpërndaniMirësi

Cilat lajme dëshironi të merrni?