Bukë me miell qiqrash

Bukë me miell qiqrash
50M

I pasur me proteina dhe fibra, mielli i qiqrave është një zëvendësues i shkëlqyer për miellin e zakonshëm. Kjo e bën atë një zgjedhje shumë popullore për ata që duan të reduktojnë sasinë e karbohidrateve në dietën e tyre. Shija arrore dhe struktura unike e miellit të qiqrave i shtojnë një kompleksitet të këndshëm bukës, e cila gjithashtu do t’ju bëjë të ndiheni më i ngopur.

Përbërësit

 • miell qiqrash300 gr
 • ujë mineral të gazuar360 ml
 • gjelle uthull molle1 lugë
 • vaj vegjetal2 lugë
 • kafeje sheqer1 lugë
 • kafeje kripë1 lugë
 • kafeje sodë buke1 lugë
 • Do t’ju duhet një tepsi 22 cm për pjekje.

Dhe ka një avantazh tjetër për bukën e miellit të qiqrave: Argetën tuaj të preferuar mund ta përhapni në një ose dy feta krejtësisht pa u ndier në faj, pasi buka me miell qiqrash përmban më pak kalori.

Përgatitja

 1. Ngroheni furrën paraprakisht në 190°C.

 2. Vendosini të gjithë përbërësit e thatë në një tas - miell qiqrash, sheqer, kripë dhe sodë buke.

 3. I përziejmë, më pas i shtojmë vaj vegjetal dhe uthull molle.

 4. Përfundoni duke shtuar ngadalë dhe me kujdes ujin mineral.

 5. Përzieni përbërësit e thatë me ata të lagësht për të prodhuar një përzierje të lëngshme.

 1. Vendosni një fletë letre furre në tepsinë e bukës dhe derdhni përzierjen e bukës me miell qiqrash.

 2. E vendosim tavën në furrën e nxehur për 35-40 minuta.

 3. Kontrolloni nëse buka është bërë duke e shpuar me një kruajtëse dhëmbësh, e cila duhet të dalë e pastër.

 1. Lëreni bukën me miell qiqrash në tepsi derisa të ftohet, më pas vendoseni në një dërrasë buke dhe priteni në feta.

Pashtetë pule
Zbulo shijet
Pasurojeni emailin me
buletinin tonë informativ!

Ju premtojmë se do t'ju dërgojmë vetëm lajmet më të shijshme! #ShpërndaniMirësi

Cilat lajme dëshironi të merrni?