Pumpernikeli

Pumpernikeli
4D

Mos lejoni që emri i pazakontë t’ju dekurajojë të bëni këtë bukë të veçantë gjermane thekre. Ajo e merr shijen dhe strukturën e saj unike nga pjekja e gjatë në temperaturë të ulët. Pumpernikeli është një bukë që mund të qëndrojë e freskët për një kohë të gjatë, megjithëse nuk përmban fare konservues. Kjo e bën atë ideal për ushqime të shpejta dhe vakte të vogla. Guxoni të pranoni sfidën dhe kuzhina juaj do të mbajë aromën e një specialiteti gjerman për çka do të krenoheni.

Përbërësit

 • brumë i thartuar fillestar50 g
 • miell thekre integrale350 g
 • ujë350 ml

Procedura

 1. Përgatitni brumin paraprak – përzieni 50 gr brumë të thartuar fillestar, 350 g miell thekre integrale dhe 350 ml ujë.

 2. Mbulojeni brumin paraprak me qese.

 1. Shkundni 200 g thekër në një enë dhe derdhni mbi të 200 ml ujë të vluar. Mbulojeni enën me qese.

 2. Hidhni 150 ml ujë të vluar mbi 150 g thekër të bluar trashë dhe gjithashtu mbulojeni.

Brumi dhe pjekja (ditët 2-4)

 1. Shkundni thekrën e plotë të njomur në një tenxhere me ujë të vluar dhe gatuajeni për 1 orë derisa të zbutet plotësisht.

 2. Pasi të jetë pjekur e kullojmë dhe e ftohim.

 1. Merrni 50 gr nga brumi paraprak dhe ruajeni në frigorifer për pjekjen e radhës.

 2. Përzieni pjesën e mbetur prej 700 gr brumë paraprakisht me thekrën e gatuar të ftohur, thekrën e bluar të njomur, 550 g miell thekre integrale, 150 ml ujë, 22 g kripë dhe 120 g shurup panje.

 3. Përziejini mirë përbërësit me një lugë druri.

 4. Mbulojeni enën dhe lëreni brumin të vijë për 30 minuta.

 1. Lyeni mirë dy kallëpe buke me përmasa 20 dhe 30 cm të gjata.

 2. Shpërndani brumin në të dy kallëpet - duhet t’i mbushë pak më shumë se gjysmën.

 3. Mbulojini kallëpet me qese ushqimore dhe lëreni brumin të vijë për 3-4 orë.

 4. Brumi nuk do të fryhet në mënyrë drastike, por duhet të fryhet pak.

 5. Ngroheni furrën paraprakisht në 150°C.

 6. Lyejeni pjesën e sipërme të brumit me ujë.

 7. Mbështillini të dy format me disa shtresa folije alumini dhe më pas vendosini në furrë.

 8. Pas 1 ore pjekje e ulim temperaturën në 120°C dhe e pjekim edhe 13 orë të tjera.

 9. Pas pjekjes fikeni furrën dhe lëreni për 1 orë në mënyrë që buka të ftohet ngadalë në furrë.

 10. Mbulojini të dyja kallëpet me një leckë dhe lërini në temperaturën e dhomës edhe për 24 orë të tjera.

Pashtetë pule
Zbulo shijet
Pasurojeni emailin me
buletinin tonë informativ!

Ju premtojmë se do t'ju dërgojmë vetëm lajmet më të shijshme! #ShpërndaniMirësi

Cilat lajme dëshironi të merrni?