Bukë e zezë me miell të pasitur

Bukë e zezë me miell të pasitur
2H 20M

Buka me miell të pasitur mund t’i japë trupit tuaj fibrat, mineralet dhe vitaminat B që i nevojiten. Buka e zezë me miell të pasitur me Argeta dhe mbushjen tuaj të preferuar për një vakt të shpejtë të shijshëm dhe të shëndetshëm që do t’jua pasurojë dietën dhe do të impresionojë këdo që ia nxirrni përpara. Nëse jeni lodhur së ngrëni gjithmonë të njëjtën bukë, kushtoni pak kohë dhe bëni bukë të zezë me miell të pasitur që do të dallohet si specialitet i kuzhinës suaj.

Përbërësit

 • miell spelte i pasitur250 g
 • miell gruri i pasitur250 g
 • fara të përziera (luledielli, kungulli, liri)180 g
 • vaj ulliri100 ml
 • ujë i ngrohtë380 ml
 • gjelle sheqer1 lugë
 • kafeje kripë me majë1 lugë
 • maja e thatë10 g

Brumi

 1. Përzieni të dyja llojet e miellit bashkë me farat, sheqerin, kripën dhe majanë e thatë në një tas të madh.

 2. Shtoni vajin e ullirit dhe ujë të ngrohtë, më pas përziejini të gjitha dhe mbrujini të gjithë përbërësit së bashku.

 3. Më e mira është të përdorni një mikser kuzhine, që do të zgjasë 7 minuta, sepse brumi është i njomë dhe i ngjitshëm.

 4. Mbulojeni tasin me një mbulesë plastike ose një peshqir kuzhine të njomë dhe lëreni brumin që të vijë në një vend të ngrohtë për 30 minuta.

Pjekja

 1. Ngroheni furrën paraprakisht në 200°C.

 2. Kthejeni brumin mbi një sipërfaqe të lyer me miell dhe shtypeni me pëllëmbët e duarve.

 3. Mbështilleni brumin dhe kalojeni në një tavë pjekjeje buke 30 cm.

 4. Mbulojeni dhe lëreni të vijë për 30 minuta të tjera.

 1. Piqeni bukën me miell të pasitur për 30-40 minuta në 200°C.

 2. Pas pjekjes, nxirreni bukën nga tava dhe vendoseni në një raft ftohjeje që të ftohet plotësisht.

Pashtetë pule
Zbulo shijet
Pasurojeni emailin me
buletinin tonë informativ!

Ju premtojmë se do t'ju dërgojmë vetëm lajmet më të shijshme! #ShpërndaniMirësi

Cilat lajme dëshironi të merrni?