Bukë me miell orizi

Bukë me miell orizi
1H 50M

Cili është sekreti më i rëndësishëm për të bërë bukë me miell orizi? Për të mos lejuar që buka të jetë shumë e dendur, duhet të ketë disa flluska të bllokuara në masë, të kapura midis proteinave. Kjo është arsyeja pse mund ta përmirësoni bukën tuaj me miell orizi duke shtuar të bardhat e vezëve, majanë ose sodën e bukës.

Përbërësit

 • miell orizi560 gr
 • kafeje sodë buke1,5 lugë
 • maja e thatë1 qese
 • kafeje kripë1,5 lugë
 • ujë300 ml
 • vaj kokosi20 g
 • bardha veze3 të
 • kafeje mjaltë4 lugë
 • gjelle uthull molle1 lugë
 • Do t’ju duhet një tepsi 22 cm për pjekje.

Merrni frymëzimin nga Lindja e Largët - pranoni sfidën dhe provoni recetën e bukës me miell orizi. Sapo ta përgatisni disa herë, do ta doni aq shumë sa do të bëhet një gatim i rregullt dhe i freskët në menynë tuaj.

Përgatitja

 1. 1Në një enë vendosim miellin e orizit, sodën e bukës, majanë e thatë dhe kripën.

 2. Përziejini përbërësit dhe shtoni ujin, vajin e kokosit, të bardhat e vezëve, mjaltin dhe uthullën e mollës.

 3. Përziejini përbërësit për pesë minuta duke përdorur një mikser elektrik për të përftuar një masë të trashë që ende hapet.

 1. Shtroni një tepsi me letër furre dhe derdhni masën.

 2. Mbulojeni fort tavën e pjekjes me folije dhe lëreni brumin të vijë për një orë - nuk do të fryhet ndjeshëm gjatë kësaj kohe.

 3. Pasi të vijë, hiqni folijen dhe vendoseni tepsinë e pjekjes në furrë të parangrohur në 190°C. Piqeni bukën për 30-40 minuta dhe kontrolloni nëse është bërë me një kruajtëse dhëmbësh, e cila duhet të dalë e pastër.

 4. Lëreni bukën e pjekur me miell orizi në tepsi të ftohet, më pas vendoseni në një dërrasë buke dhe priteni në feta të holla.

Tuna
Zbulo shijet
Pasurojeni emailin me
buletinin tonë informativ!

Ju premtojmë se do t'ju dërgojmë vetëm lajmet më të shijshme! #ShpërndaniMirësi

Cilat lajme dëshironi të merrni?