Bukë me miell bajamesh

Bukë me miell bajamesh
50M

Përveç përmbajtjes së lartë të proteinave, përbërja e bukës me miell bajamesh e bën atë të përsosur për dietën LCHF, e cila është bërë shumë e njohur vitet e fundit. Kjo bazohet në ngrënien e më pak karbohidrateve dhe më shumë yndyrnave të shëndetshme. Buka me miell bajamesh është shumë ushqyese dhe përmban shumë yndyrna të mira që ju nevojiten me këtë dietë. Është një mënyrë e shpejtë, e lehtë dhe e shëndetshme për të rifreskuar menynë tuaj të zakonshme!

Përbërësit

 • miell bajamesh (miell i bluar – pa vaj)200 gr
 • psilium20 g
 • me sodë buke1 bustinë
 • kafeje kripë0,5 lugë
 • gjalpë i shkrirë80 g
 • ujë120 ml
 • vezë5

Është e thjeshtë për t’u bërë dhe kërkon më pak se një orë, ndaj pse të mos e provoni sot? Ju garantojmë që nuk do të pendoheni!

Përgatitja

 1. Thyeni vezët në një tas dhe rrihini me një mikser elektrik për shtatë minuta.

 2. Shtoni gjalpin e shkrirë dhe ujin dhe përziejini.

 3. Në një tas të veçantë, përzieni miellin e bajameve, psiliumin, sodën e bukës dhe kripën.

 4. Hidhni përbërësit e lagur tek të thatët dhe përziejini mirë.

 1. Shtroni një tepsi 20 cm me letër furre dhe vendosni masën e trashë të bukës.

 2. Shpërndajeni masën në mënyrë të barabartë dhe sigurohuni që ta shtyni në skajet dhe qoshet e poshtme.

 3. Piqeni për 35-40 minuta në 180°C.

 4. Kontrolloni nëse buka është bërë duke e shpuar me një kruajtëse dhëmbësh, e cila duhet të dalë e pastër.

 5. Lëreni bukën e pjekur me miell bajamesh në tepsi derisa të ftohet, më pas vendoseni në një dërrasë buke dhe priteni në feta.

Pashtetë pule
Zbulo shijet
Pasurojeni emailin me
buletinin tonë informativ!

Ju premtojmë se do t'ju dërgojmë vetëm lajmet më të shijshme! #ShpërndaniMirësi

Cilat lajme dëshironi të merrni?