Bukë pa ngjeshje

Bukë pa ngjeshje

Kjo recetë për bukë pa ngjeshje është e përkryer për këdo që dëshiron që shtëpisë t’i vjen era bukë të freskët të dielën, por nuk i pëlqen të zgjohet në 4 të mëngjesit. Si dhe për ata që preferojnë vet të bëjnë bukën. Për bukën pa ngjeshje është e rëndësishme që të vendosni ta përgatitni një ditë më parë dhe t’i kombinoni përbërësit bazë. Ne në recetë kemi përfshirë majanë e thatë në vend të majasë së freskët për shkaqe praktike pasi mund ta keni gjithmonë në shtëpi.

Përbërësit

 • miell i bardhë gruri450 g
 • çaji majë e thatë2 lugë
 • çaji kripë2 lugë
 • ujë të ngrohtë375 ml

Vë bast se buka pa ngjeshje do t'ju duket aq e lehtë sa që do ta përgatisni gjithmonë dhe familja juaj do ta pëlqejë aq shumë sa që do t'u duket se zgjoheni në 4 të mëngjesit. Sigurisht, mos harroni përbërësin më të rëndësishëm që nuk e përmendëm - dashurinë. E bërë me dashuri është veçanërisht e shijshme. Kurse nëse e lyeni me Argetën tuaj të preferuar, do të bëhet vërtet e veçantë.

Përgatitja e brumit

 1. Në një enë të thellë përzieni miellin, kripën dhe majanë, më pas shtoni ujin e ngrohtë dhe përzieni.

 2. Brumi do të jetë shumë i lagësht dhe ngjitës.

 3. Mbulojeni mirë enën dhe lëreni gjatë gjithë natës në frigorifer.

 4. Nxirreni brumin nga frigoriferi 1 orë para pjekjes.

Punimi

 1. Ngroheni furrën në 230°C gjysmë ore para se të ngrihet brumi dhe vendoseni në enë të madh me kapak.

 2. Vendoseni brumin në sipërfaqe të spërkatur me miell, por mos e ngjisni, thjesht paloseni disa herë me një shpatull duke lëvizur nga anësh kah mesi.

 3. Hapni copë brumi me okllai në letër pjekjeje.

 1. Me pëllëmbët e dorës ose me shpatull nën brumë, jepni përafërsisht formën e topit të rrumbullakët.

 2. Spërkateni me pak miell.

 1. Hiqni kapakun nga tepsia dhe vendosni me kujdes letrën e pjekjes me brumin.

 2. Mbuloni mirë tepsinë dhe vendoseni në furrë.

 3. Piqni bukën 30 minuta në tepsi të mbuluar, më pas hiqni kapakun dhe piqeni edhe 12-15 minuta të tjera.

 4. Gjatë pjekjes në tepsi të mbyllur, pjesa më e madhe e avullit nuk mund të lëshohet kështu që buka ngrihet mirë përpara se korja të thahet dhe të ngurtësohet.

 5. Pas heqjes së kapakut, buka merr ngjyrë të këndshme kafe të artë për shkak të nxehtësisë direkte..

 1. Prisni të paktën të ftohet përpara se të prisni bukën pa ngjeshje.

 2. Mbetet të zgjidhni shijen e preferuar të Argetës

Pikante
Zbulo shijet
Pasurojeni emailin me
buletinin tonë informativ!

Ju premtojmë se do t'ju dërgojmë vetëm lajmet më të shijshme! #ShpërndaniMirësi

Cilat lajme dëshironi të merrni?