Ne përdorim kukit (kukit e detyrueshme, analitike dhe të marketingut) për t’u siguruar për funksionimin e duhur të uebsajtit tonë dhe për të përmirësuar përvojën tuaj si përdorues. Klikoni te “personalizo cilësimet ” për të menaxhuar preferencat tuaja. Për më shumë informacione të detajuara, ju lutemi shikoni politikën tonë të kukive.

Buka LCHF

KOHA E LEXIMIT 3 min Ndani

Buka është një nga gjërat më të shijshme, por edhe një nga gjërat që lë pasoja të këqija nëse e hamë tepër shumë. Por jo çdo bukë është e njëjtë! Nëse dikur keni qenë në dietë dhe ngrënia e bukës nuk ka qenë pjesë e dietës suaj, tani nuk më kjo nuk vlen absolutisht. Buka LCHF është zëvendësues i shkëlqyeshëm i bukës së zakonshme, me shumë më pak karbohidrate - dhe shumë më pak ndjenje faji 😊. Është e shëndetshme, të ngop, por është edhe shumë e shijshme.

Kjo recetë është sa më afër bukës pa karbohidrate që mund të jetë, pra bukë pa karbohidrate, por me kore krokante dhe mes të butë. Megjithatë, gjëja më e mirë është se buka LCHF ngop, pasi është e plotë me proteina dhe fibra. Shumica e bukëve LCHF janë shumë të thërrmuara sepse nuk kanë përbërës që lidhin glutenin. Buka e bërë sipas kësaj recete është – si buka e vërtetë 😊! Argeta e lyer tregon vlerat e shkëlqyera në LCHF ose keto tabelën!

Përbërësit e bukës LCHF

200 g fara liri
50 g susam
100 g bajame
2 lugë çaji pluhur pjekjeje
1 lugë çaji kripë
50 g fara të përziera
1 lugë gjelle thërrime indiane
50 g gjalpë
100 g salcë kosi
6 vezë
250 g gjizë

Procedura

1. Ngroheni furrën në 175°C.

2. Hidhni në mikser farat e lirit, susamin dhe bajamet dhe grijeni imët.

3. Shtoni farat e përziera, shafranin e Indisë, pluhurin për pjekje dhe kripën.

Recetë për bukë LCHF

4. Shkrini gjalpin dhe përzieni me kosin, vezët dhe gjizën.

5. Përzieni përbërësit e thatë me të lagështit.

bukë LCHF

 

6. Masën përfundimtare vendosni në pjekës buke 25 cm të gjatë, ku më parë keni vendosur letrën e pjekjes.

 

7. Piqni bukën për 60-75 minuta në 175°C

Buka LCHF argeta

Më shumë