Ne përdorim kukit (kukit e detyrueshme, analitike dhe të marketingut) për t’u siguruar për funksionimin e duhur të uebsajtit tonë dhe për të përmirësuar përvojën tuaj si përdorues. Klikoni te “personalizo cilësimet ” për të menaxhuar preferencat tuaja. Për më shumë informacione të detajuara, ju lutemi shikoni politikën tonë të kukive.

Bukë për thekje

Koha e përgatitjes 2 orë e 20 minuta Ndani

Çfarë e dallon bukën për thekje nga buka tjetër? Butësia e saj, natyrisht. Përbërja dalluese e bukës për thekje vjen nga pjekja në një enë me ujë, pasi e vendosni në furrë formën e brumit dhe enën për përdorim në furrë me ujë të vluar në të njëjtën kohë. Pse të blini bukë të butë për thekje në dyqan kur mund ta bëni në shtëpi? Shikoni këtë recetë dhe bëjeni vetë bukën tuaj për thekje, e cila do të kombinohet aq këndshëm në gojën tuaj me Argetën tuaj të preferuar, sa së shpejti do ta dini recetën përmendësh.

Përbërësit

460 g miell gruri i bardhë
240 ml ujë i ngrohtë
60 ml qumësht
25 g sheqer
60 g gjalpë në temperaturë dhome
1,5 lugë kafeje kripë
7 g maja e thatë

Do t’ju duhet një enë 22 cm për pjekje.

Receta për bukë për thekje

Brumi

1. Në një enë përzieni së bashku 240 ml ujë të ngrohtë, 60 ml qumësht, 25 g sheqer dhe 7 g maja të thatë.

2. Vendoseni enën në një pjesë të ngrohtë të kuzhinës dhe lëreni të qëndrojë për 10 minuta që përzierja fillestare e majasë të fryhet.

3. Përzieni 1,5 lugë kripë dhe 460 g miell në një enë të madhe dhe bëni një vrimë në qendër.

4. Hidhni për përzierjen fillestare maja dhe përziejeni.

5. Rekomandojmë përdorimin e një mikser kuzhine për përzirje, pasi ajo do ta bëjë punën më shpejt dhe me më pak të vështirë. Është më e vështirë ta punoni këtë brumë me dorë sepse është më ngjitës.

6. Gatuajeni brumin për 5 minuta, më pas përzijeni atë me copa vogla gjalpi të zbutur.

7. Gatuajeni brumin edhe për 5 minuta të tjera.

8. Mbulojeni enën me një mbulesë plastike ose një peshqir kuzhine të njomë dhe vendoseni në një vend të ngrohtë, në mënyrë që brumi të dyfishohet në vëllim duke u fryrë – për rreth 1 orë.

Receta për bukë për thekje procedura

Dhënia e formës dhe pjekja

1. Hidheni brumin në një sipërfaqe të spërkatur me miell.

2. Me gishta shtypni brumin në formë drejtkëndëshi sa forma e bukës dhe me trashësi 2 cm.

3. Formojeni në formë roleje cilindrike dhe vendoseni në tepsi buke.

4. Mbulojeni tepsinë dhe prisni 30 minuta që brumi të fryhet.

5. Ndërkohë, ngrohni furrën në 180°C.

6. Vloni ujin në një tigan.

7. Vendosni në të njëjtën kohë në furrë tepsinë e brumit dhe enën e sigurt për furrë me ujë të vluar.

8. Piqeni në këtë mënyrë për 10 minuta, më pas hiqni ujin dhe piqeni edhe për 15-20 minuta të tjera.

9. Në këtë mënyrë buka e thekur piqet gjithsej 25-30 minuta.

10. Pas pjekjes, nxirrni bukën për thekje nga tepsia dhe lëreni të ftohet në një raft.

Receta për bukë për thekje Argeta

Më shumë